Vladimirska & Tomek Kruk

Vladimirska & Tomek Kruk

Czworo muzyków z Vladimirskiej (Scotia Gilroy, Samuel Calabuig, Zbyszek Szwajdych i Kamila Drabek) połączy siły z krakowskim gitarzystą bluesowym Tomkiem Krukiem, aby wystąpić ze specjalnie skomponowaną na tegoroczną edycję Festiwalu Filmu Niemego oryginalną muzyką do filmu Charliego Chaplina „Gorączka złota” (1925).

Vladimirska:

Vladimirska to działający w Krakowie zespół składający się z muzyków z Kanady, Francji i Polski. Pierwotnie solowy projekt kompozytorki, autorki tekstów, wokalistki i instrumentalistki Scotii Gilroy, obecnie jest szcześcioosobową folkowo-popową grupą o pełnym energii, radosnym repertuarze zabarwionym karnawałowymi nutami.

Od pierwszych występów w swoim rodzimym mieście Krakowie, Vladimirska wszędzie spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem, a koncertuje regularnie w Polsce i za granicą. Występowała w Niemczech na takich festiwalach jak Fusion Festival (Rostock), PolkaBeats Festival (Cottbus) i Down by the River Festival (Berlin); na Słowacji w ramach Barbakan Festival; oraz w Polsce na festiwalach Folkowisko w Gorajcu, Folkolory w Szamotułach, Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Ogród Dźwięków w Katowicach oraz wielu festiwalach i wydarzeniach w swoim macierzystym Krakowie, jak SLOT Fest, Green Zoo Festival, Tak Brzmi Miasto, Krakowskie Reminiscencje Teatralne, Festiwal Filmu Niemego, Wodna Masa Krytyczna, Wianki Święto Muzyki i Noc Sylwestrowa na Rynku Głównym w Krakowie.

Vladimirska kilkakrotnie komponowała i wykonywała muzykę na żywo do projekcji filmów niemych, m.in. do filmu „Mocny człowiek” z 1929 roku w trakcie Nocy Muzeów na zaproszenie Muzeum Narodowego w Krakowie oraz ponownie w Warszawie w ramach Warszawskiego Kina Koncertowego, a także do projekcji filmów z 1905 roku pod tytułem „Sen o starym Krakowie – filmowe obrazy Krakowa początku XX w.” podczas 14. Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie.

Debiutancka płyta Vladimirskiej „Night Trains”, wydana przez polską wytwórnię Gusstaff Records, została umieszczona na Bestenliste 4-2011 przez Preis der deutschen Schallplattenkritik (Nagroda Niemieckich Krytyków Wydawnictw Płytowych). Drugi album zespołu, „Paper Birds”, był płytą tygodnia Radia Kraków (6 do 10 lutego 2017), a utwór tytułowy „Paper Birds” był piosenką dnia Trójki 2 lutego 2017.

Stylowi, niedzisiejsi i nie do pomylenia z kimkolwiek innym. Nagradzani w zagranicznych konkursach i obecni na rodzimych festiwalach są bez wątpienia jednym z najciekawszych nowych zjawisk na polskiej scenie.
Marcin Flint, t-mobile-music.pl

Vladimirska plecie porywające motywy, zwiewne melodie w tęskne, ale i beztroskie kawałki.
Jacek Świąder, „Gazeta Wyborcza”

Bardzo jestem za, ponieważ lubię orkiestry, które grają zupełnie swoją nutkę. […] Bardzo fajoskie, troszkę podwórkowo-cyrkowe, naprawdę fajne.
Wojtek Waglewski, „Magiel Wagli”, Trójka

Tomek Kruk:

Tomek Kruk – gitarzysta i songwriter, aktywny na polskiej scenie od 2008 roku. Członek zespołów Kraków Street Band, GRUFF!, Companions, występujący także solo. Gra na gitarze Dobro i elektrycznej, używając technik slide i fingerstyle odwołuje się do stylu dawnych mistrzów bluesa. Jego inspiracje sięgają od Toma Waitsa do Morphine, od Dereka Trucksa do Sona House. Z różnymi projektami występował m.in. na International Blues Challenge w Memphis, Sziget, Suwałki Blues Festival, Blues Alive i dziesiątkach innych. W 2018 roku otrzymał tytuł gitarzysty roku w ankiecie kwartalnika „Twój Blues”, a płyta „Going Away” z jego tekstami otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Blues/Country.

Strony:

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS