Gorączka Złota [1925]

Gorączka Złota [1925]

The Gold Rush

Reżyseria: Charlie Chaplin
Czas trwania: 88 min.

Jeden z najważniejszych filmów w historii kina. Jego akcja rozgrywa się w 1898 roku w rejonie rzeki Klondike. Przez ośnieżoną przełęcz przechodzi niekończący się łańcuch wędrowców. Wśród nich jest też Charlie – szczególnie nieprzystosowany do zimnej krainy, w swoim stałym stroju miejskiego kloszarda. Z trudnością przedziera się przez śniegi niegościnnej Alaski, by trafić do rozwalającej się górskiej chatki, gdzie rozpoczynają się jego dramatyczno-komiczne przygody.

Gorączka złota uznawana jest za filmowe arcydzieło. Jest to też jedna z najważniejszych komedii okresu kina niemego. Realizowana była przez ponad rok, zarówno w atelier, jak i górskim zimowym plenerze. Imponujące rozmachem ujęcia przejścia przez przełęcz Chilkoot kręcono w przypominających Alaskę górach Sierra Nevada z udziałem aż 600 statystów!

Charles Chaplin połączył w Gorączce złota głęboko humanistyczne wartości, tragizm ludzkiego losu, brawurowy komizm oraz oryginalne gagi. W historii kina zapisały się sceny eleganckiego spożywania buta w czasie głodu, pełen rytmu taniec bułeczek oraz scena, w której głodny towarzysz Charliego zaczyna widzieć przyjaciela jako… apetycznego kurczaka.

—–
Charlie Chaplin as a gold miner who – along with other enthusiasts – sets forth to cold Alaska.

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS