Trifonidis/Mencel/Staromiejski

Trifonidis/Mencel/Staromiejski

Maciej Trifonidis – gitara, gitara basowa, filety, saksofon, handpan i inne
Joachim Mencel – rhodes piano, lira korbowa
Bartek Staromiejski – perkusja

Maciej Trifonidis

Multiinstrumentalista, animator kultury, organizator i koordynator wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, wydawca, producent muzyczny, redaktor radiowy, realizator dźwięku, kompozytor, pisarz, inicjator projektów (edukacyjnych, kulturalnych, muzycznych, interdyscyplinarnych). Założyciel zespołów i orkiestr muzycznych. Na twórczość Macieja Trifonidisa wpływ ma wiele czynników, między innymi fascynacja muzyką etniczną i instrumentami ludowymi, dzieciństwo spędzone w Afryce Północnej (Tripolis, Libia), w środowisku multikulturowym, tworzonym przez obywateli Turcji, Pakistanu, Indii, Bangladeszu, Korei, Wietnamu, Algierii, Tunezji, Sudanu, liczne podróże oraz polsko-greckie korzenie. Zetknięcie z tą wielokulturowością jest wyczuwalne w kompozycjach, melodyce oraz sposobie komponowania. Twórca TRIFOPARKU.

Joachim Mencel

Pianista, kompozytor, producent muzyczny, prekursor wykonywania współczesnego jazzu na lirze korbowej, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie. Grał m. in. w zespołach Janusza Muniaka, Andrzeja Cudzicha i Nigela Kennedy?ego. Regularnie współpracuje z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym. Ceniony aranżer muzyki wokalnej, pisał i aranżował piosenki dla Ewy Bem, Mieczysława Szcześniaka, Anny Marii Jopek. Mencel jest autorem kantaty jazzowej na chór, orkiestrę i solistów Miłość mi wszystko wyjaśniła, a także muzyki do filmów, spektakli baletowych i pantomimy. W kwietniu 2019 roku w Nowym Jorku nagrał muzykę na płytę Brooklyn Eye, która ukazała się nakładem amerykańskiej wytwórni Origin Records. Obecnie występuje solo na fortepianie i lirze korbowej, w duecie z saksofonistą Leszkiem Żądło, a także ze swoim kwintetem, z którym wykonuje autorskie kompozycje inspirowane tańcami ludowymi. W 2018 roku wytwórnia For Tune wydała album z tym materiałem zatytułowany Artisena.

Bartek Staromiejski

Perkusista, absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta Staatliche Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie. Laureat międzynarodowych konkursów jazzowych, w tym (wraz z zespołem GPS) zdobywca pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych Jazz Juniors 2008. Współpracuje m. in. z Januszem Muniakiem, Maciejem Sikałą, Maciejem Strzelczykiem, Markiem Bałatą, Januszem Skowronem, Tadeuszem Leśniakiem, Janem Jarczykiem, Siggym Davisem, Izą Zając, Beatą Przybytek. Jest cenionym perkusistą młodego pokolenia. Swobodnie porusza się w wielu stylach muzycznych, od jazzowego mainstreamu przez latino, salsę do fusion, funk i muzykę pop.

Strony:

 

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS