Hamlet [1921]

Hamlet [1921]

Hamlet

Reżyseria: Svend Gade, Heinz Schall, DE
Czas trwania: 116'

Adaptacja dramatu Williama Szekspira. Pod nieobecność starego króla Hamleta, jego żona rodzi córkę. Wiedząc, że władca będzie rozczarowany, królowa postanawia przebrać dziewczynkę za chłopca. Wiele lat później Hamlet, wciąż udając młodego mężczyznę, wyjeżdża na studia na uniwersytet w Wittenberdze. Tam zakochuje się w Horacym…

Film jest dość wierną adaptacją dramatu Williama Szekspira z jedną istotną różnicą:  Hamlet jest dziewczyną, której prawdziwa tożsamość ukrywana jest przez rodziców, marzących o osadzeniu potomkini na tronie. Zmiana była inspirowana głośną książką Edwarda P. Vininga The Mystery of Hamlet: An Attempt to Solve an Old Problem, w której pisarz postulował, że duński książę był w istocie kobietą. Twórcy filmu po mistrzowsku operują światłem i cieniem. Główna bohaterka ukrywa w mroku swoje ciało, pozostawiając na widoku jedynie ekspresyjną, jasną twarz. W pamięć zapada imponująca scena, w której Hamlet schodzi po wielkich schodach oświetlonych przez żołnierzy niosących płonące pochodnie.

W roli tytułowej wystąpiła Asta Nielsen – pochodząca z Danii wielka gwiazda niemego kina, której powściągliwa gra aktorska wzbudziła zachwyt ówczesnych krytyków. To właśnie ona wyprodukowała film w założonej w tym celu w 1920 roku w Berlinie własnej firmie producenckiej o nazwie Art-Film GmbH.

Kopia cyfrowo odrestaurowana ze zbiorów DFF – Deutsches Filminstitut & Filmmuseum.

Partner pokazu: Goethe-Institut w Krakowie

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS