Tanōk

Tanōk

Duet Natalii Kordiak i Kateryny Ziabliuk, dwóch dziewczyn z Polski i Ukrainy, które z dwóch różnych tradycji – słowiańskiego rytuału i free jazzu – kształtują spójną muzyczną opowieść. Słowo „tanok” z ukraińskiego oznacza taniec grupowy, który tańczyło się zazwyczaj w wiosnę, by przywołać odrodzoną moc natury i powodzenie na początku „nowego roku”.

Natalia Kordiak

Wokalistka, improwizatorka, kompozytorka. Artystka nominowana do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2020 w kategorii FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU – JAZZ. Magister Sztuki Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz absolwentka „Bednarskiej” – Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie. W 2018 roku założyła swój autorski zespół Natalia Kordiak Quintet, z którym wykonuje muzykę jazzową z elementami muzyki improwizowanej. Wspólnie z Alanem Wykpiszem, Mateuszem Kołakowskim, Przemysławem Chmielem i Grzegorzem Pałką tworzą muzyczne opowieści, których słucha się, a zarazem doświadcza. Debiutancki autorski album Natalia Kordiak Quintet –  Bajka został doceniony przez międzynarodowe media muzyczne i zaledwie po kilku miesiącach znalazł się na podsumowaniach najlepszych płyt jazzowych 2019 roku przez Jazz Forum Magazine oraz Polish.jazz.blogspot. Zdobywczyni Grand Prix – Voicingers 2018 – International Jazz Contest for Singing Musicians. Koncertowała na wielu scenach muzycznych oraz festiwalach w Polsce (Jazz Juniors 2020, Poznań: Komeda Maraton 2020. Muzyka szeptów, Blue Note Poznań Competition, Tarnów Jazz Contest, Voicingers Festival, NOSPR, Filharmonia Narodowa, Spatif) oraz za granicą, między innymi w Danii, Czechach, Łotwie czy Anglii. Przez wiele lat współpracowała z Filharmonią Narodową w Warszawie podczas edukacyjnych koncertów jazzowych dla dzieci i młodzieży. Jest również koordynatorką polskiej edycji festiwalu Voicingers w Żorach. W 2021 pracowała jako organizatorka międzynarodowego Jazzbus Showcase przy współpracy festiwalu Voicingers i słowackiej wytwórni Hevhetia.

Kateryna Ziabliuk

Pianistka, wokalistka, improwizatorka, kompozytorka. Pochodząca z Kijowa artystka studiowała w Katowicach, Krakowie i Mediolanie. W swojej twórczości korzysta z języka współczesnego jazzu, ale równocześnie nie waha się sięgać po elementy muzyki tradycyjnej oraz eksplorować kulturowego dziedzictwa swojej ojczyzny. 

W 2019 roku, bazując na poemacie Łesi Ukrainki nagrała z własnym triem improwizowaną suitę Lisova Pisnya (Pieśń lasu). Na zaproszenie katowickiego JazzArt Festival w 2022 roku zreintrepretowała utwór w duecie z czołową polską wokalistką Natalią Kordiak. Występ dał początek projektowi TANOK. W 2020 roku wydała solową płytę fortepianową Live at the Enjoy Jazz Festival, która dostała dobre recenzje w czartach Europe Jazz Network i All About Jazz. Kateryna współtworzy wielu projektów stałych i jednorazowych na zaproszenia festiwali, m. in. z członkami Australian Art Orchestra, SonCe Trio, Lumpeks, Unleashed Cooperation, The Black Sea Songs i wielu innymi. Występowała też z Kamilą Drabek i Patrycją Wybrańczyk – członkiniami grupy O.N.E., zaliczanej do najciekawszych zjawisk polskiej sceny jazzowej ostatniej dekady. Na koncie ma liczne występy w całej Europie (w tym w Holandii, Niemczech i we Włoszech), które zintensyfikowała w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, z wyboru pełniąc rolę „Ambasadorki ukraińskiej kultury” w świecie zachodnim. Ponadto jest współzałożycielką i redaktorką portalu meloport.com, gdzie ukazują się teksty jej autorstwa poświęcone muzyce improwizowanej.

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS