Szkice z Polski [1920-1931]

Szkice z Polski [1920-1931]

Croquis Polonais

Reżyseria: Maurice Bekaert, BE
Czas trwania: 56'

Film belgijskiego dokumentalisty Maurice’a Bekaerta to jeden z najciekawszych i unikatowych obrazów życia w przedwojennej Polsce. Nagrania stworzone przez filmowca-amatora przy okazji służbowych wizyt są bezcennym i wzruszającym portretem przedwojennej Polski.

Uwiecznione na taśmie 35 mm Szkice z Polski to wynik kilku podróży Belga do przedwojennej Rzeczpospolitej. Bekaert był prawnikiem zajmującym się handlem, dzięki czemu odwiedzał wiele krajów, w których oddawał się swojej pasji – filmowaniu. Komunikat Polskiej Agencji Telegraficznej z 1931 roku donosił: W dniu 5 lipca do Polski przybywa znany podróżnik belgijski Maurycy Bekaert. Zwiedzi on południową Polskę, skąd przez wschodnie pogranicze uda się do Puszczy Białowieskiej, a stamtąd do Gdyni. Po powrocie do Belgii wygłosi w tamtejszym automobilklubie odczyt o swych wrażeniach z Polski. W czasie podróży Bekaert dokona zdjęć filmowych.

Maurice Bekaert został w 1931 roku odznaczony za propagowanie polskiej kultury orderem Polonia Restituta.

Film został odrestaurowany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny na podstawie skanów z oryginalnej kopii ze zbiorów Cinémathéque royale de Belgique.

Sfinansowano z Funduszu Stabilizacyjnego dla Kultury i Edukacji 2022 Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec i Goethe-Institut

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS