Kroke
Kroke - Festiwal FIlmu Niemego Kraków

Kroke

Kroke to zespół, który święci triumfy na światowej scenie muzycznej od wielu lat. Początkowo był kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, a w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób zespół stworzył własny, unoszący się ponad granicami i formami styl występując na całym świecie z wybitnymi artystami od Petera Gabriela, Tomasza Stańko po Nigela Kennedy?ego.

W 2017 roku Kroke obchodziło 25-lecie swojej działalności artystycznej.  Z tej okazji ukazały się dwa albumy: Traveller i dwupłytowa kompilacja 25 The Best Of z najważniejszymi utworami z całego okresu działalności zespołu. Natomiast nakładem Świata Książki została wydana bogato ilustrowana książka ze zdjęciami archiwalnymi Kroke i rozmowami z artystami. Fani zespołu mogli ich również usłyszeć podczas szeregu wyjątkowych koncertów z gośćmi specjalnymi z całego świata, z którymi muzycy współpracowali na przestrzeni lat. Wśród nich znaleźli się Anna Maria Jopek, Zohar Fresco czy Tomasz Stańko.

Od początku istnienia ideą zespołu było ciągłe szukanie czegoś nowego, także w nas samych. Chcielibyśmy ? przyznają muzycy ? aby nasza muzyka była nazywana po prostu muzyką Kroke. Uważam ich za fantastycznych, uduchowionych muzyków. To wspaniały zespół. – Peter Gabriel

To, co tak skutecznie pociąga mnie w muzyce Kroke, to ich duchowa rzeczywistość, to znaczy szczerość i autentyczność w tej muzyce. – Nigel Kennedy

Zespół Kroke powraca na Festiwal Filmu Niemego po 20 latach. Podczas 3. edycji Festiwalu w 1998 roku muzycy wystąpili w Kinie Wanda z muzyką do filmu Golem Paula Wegenera.

Skład:

  • Tomasz Kukurba – altówka
  • Jerzy Bawoł – akordeon
  • Tomasz Lato – kontrabas

Strony:

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS