Złamana lilia [1919]

Złamana lilia [1919]

Broken Blossoms Or The Yellow Man And The Girl

Reżyseria: D.W. Griffith, US
Czas trwania: 90'

Historia zakazanej miłości młodej Angielki (Lilian Gish) i chińskiego imigranta (Richard Barthelmess) osadzona w Londynie. Złamana lilia to jeden z najbardziej kameralnych filmów D. W. Griffitha znanego z drogich, wystawnych produkcji takich jak Narodziny narodu czy Nietolerancja.

Skupiona na emocjach i złożonej psychologii bohaterów Złamana lilia uznawana jest dziś za „szlachetny melodramat”, wyraźnie pokazujący, że filmy tego gatunku nie muszą być wyłącznie naiwnymi wyciskaczami łez.

Złamana lilia wciąż zachwyca subtelnością, tajemniczością i obyczajową śmiałością – reżyser przedstawił w niej wprost problem przemocy w rodzinie i destrukcyjnego wpływu uzależnienia od alkoholu. Miękkie, pełne światłocieni i orientalnej scenografii zdjęcia, stworzone przez stałego współpracownika Griffitha, Billy’ego Bitzera, tworzą niemal baśniowy nastrój dzięki lekkiej nieostrości kadrów. Złamana lilia to pierwszy film dystrybuowany przez studio United Artists, założone w 1919 roku przez D. W. Griffitha, Charliego Chaplina, Mary Pickford i Douglasa Fairbanksa.

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS