Zew morza [1927]

Zew morza [1927]

The Call of the Sea

Reżyseria: Henryk Szaro
Czas trwania:

Dwunastoletni Stach marzy o podróżach po dalekich oceanach. Po latach zostaje oficerem na wielkim żaglowcu handlowym i zdobywa serce córki właściciela. Dostaje propozycję zostania jego wspólnikiem i zięciem. Jedzie do rodzinnej wsi po błogosławieństwo swoich rodziców. Spotkanie z Hanką, towarzyszką dziecięcych zabaw wzbudza w nim wątpliwości.

Zew morza to najwcześniejszy zachowany film jednego z najznakomitszych polskich reżyserów epoki kina niemego, Henryka Szaro. Zrealizowany według scenariusza popularnego wówczas powieściopisarza, Stefana Kiedrzyńskiego, jest przykładem filmu przeznaczonego dla szerokiej publiczności. Wątek miłosny splata się z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na morzu. Dodatkowym walorem są liczne sceny plenerowe m.in. w Gdańsku, w Gdyni i w Pucku. W obsadzie znane i lubiane gwiazdy – Maria Malicka, Jerzy Marr i Nora Ney.

KOPIA UDŹWIĘKOWIONA z muzyką Krzesimira Dębskiego

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe? Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko”

Partner pokazu: Filmoteka Narodowa w Warszawie.

Filmoteka Narodowa Logo

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS