Wschód słońca [1927]
Wschód słońca

Wschód słońca [1927]

Sunrise: A Song Of Two Humans

Reżyseria: Friedrich Wilhelm Murnau
Czas trwania:

Pierwszy film nakręcony przez Murnaua w Ameryce z udziałem niemieckich aktorów. Przepiękna, poetycka filmowa przypowieść rozgrywająca się w symbolicznym bezczasie, której inspiracją była nowela Hermanna Sudermanna Podróż do Tylży. Mieszkający w niewielkiej wsi, żonaty mężczyzna poddaje się urokowi zmysłowej kobiety z miasta. Targany namiętnością staje wobec dramatycznego wyboru pomiędzy piękną, choć zepsutą uwodzicielką i swoją żoną, która reprezentuje wszystko, co w jego życiu dobre i wartościowe. Jego historia to w istocie ucieleśnienie mitycznej walki dobra ze złem. Na ekranie mniej jednak liczy się stosunkowo prosta fabuła, a przede wszystkim niezwykły sposób obrazowania. Murnau komponuje swój film na wzór muzycznej symfonii (jak wskazuje sam podtytuł filmu: Pieśń dwojga istot).

Wschód słońca to emocjonalne i artystyczne tour de force w wykonaniu reżysera. Choć akcja filmu rozgrywa się na tle zamglonych pejzaży wsi i ruchliwych ulic wielkiego miasta, film niemal w całości powstał wewnątrz studia, dzięki czemu Murnau miał pełną kontrolę nad każdym szczegółem kompozycji. Posługując się grą światła, niezwykle ruchliwą kamerą i montażowymi trikami stworzył niemal mistyczną atmosferę, a fakt, że bohaterowie filmu pozostają bezimienni nadał tej historii uniwersalny charakter.

Dzieło Murnaua to jeden z najwybitniejszych filmów w historii kina i szczytowe osiągnięcie kina niemego, nagrodzone trzema Oscarami podczas pierwszego w historii rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej (16 maja 1929).

Academy Awards of Merit 1929 (od 1939 zwane Oscarami): najlepsza „artystyczna jakość produkcji” (najlepszy film), najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska (Janet Gaynor), najlepsze zdjęcia (Charles Rosher, Karl Struss

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS