Wicher [1928]

Wicher [1928]

The Wind

Reżyseria: Victor Sjöström, USA
Czas trwania: 68'

Najwybitniejsze dzieło amerykańskiego okresu twórczości Victora Sjöströma, mistrza szwedzkiej szkoły filmowej. Młoda, piękna i wrażliwa Letty przyjeżdża z Wirginii do wietrznego Teksasu, gdzie poślubia niechcianego mężczyznę. Delikatna dziewczyna musi stawić czoła nie tylko wrogiemu otoczeniu, którego nie rozumie, ale i destrukcyjnym siłom natury. Szalejący wiatr i wciskający się wszędzie pustynny piasek stopniowo doprowadzają bohaterkę do obłędu, budząc ostatecznie jej dziką naturę i wyzwalając drzemiącą w niej wielką siłę.

Występująca w głównej roli, niekwestionowana gwiazda niemego kina, Lillian Gish, wpadła na pomysł filmowej adaptacji głośnej powieści Dorothy Scarborough i to ona właśnie wybrała Sjöströma na reżysera. Partneruje jej wybitny szwedzki aktor Lars Hanson.

Film łączy ze sobą realistyczną fabułę i poetycką atmosferę oraz przypisywaną dawnym ludowym wierzeniom symbolikę. Reżyser przedstawił naturę jako siłę determinującą sytuację bohaterów, portretując ją w sposób niezwykle plastyczny. Wiatr i wdzierający się wszędzie piasek stają się elementami fabuły na równi z bohaterami filmu. Dzięki warsztatowej precyzji reżysera oraz kunsztowi aktorskiemu Gish, powstało dzieło wielowymiarowe, opowiadające o rozczarowaniu, samotności i trudnym dorastaniu do uczuć.

Kopia 35mm ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Partner pokazu: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS