Skrzydła [1927]

Skrzydła [1927]

Wings

Reżyseria: William A. Wellman, USA
Czas trwania: 144'

Skrzydła Williama Wellmana to pierwsze dzieło w historii kina wyróżnione Oscarem w kategorii najlepszy film (a zarazem jedyny film niemy, któremu przyznano ten tytuł). Widowiskowa produkcja, stworzona z udziałem 300 pilotów i 3500 statystów, do dziś zachwyca realistycznymi zdjęciami podniebnych potyczek. Pragnienie nadania filmowi wiarygodności było ambicją reżysera, który sam w czasie I wojny światowej był pilotem. Premiera odbyła się kilka miesięcy po samotnym locie transatlantyckim Charlesa Lindbergha.

Film Wellmana to melodramat opowiadający o miłości, przyjaźni, rywalizacji, bohaterstwie i poświęceniu. Jego bohaterami są dwaj mężczyźni: pochodzący z klasy średniej Jack Powell (Charles „Buddy” Rogers) i znacznie bogatszy David Armstrong (Richard Arlen). Kiedy rozpoczyna się I wojna światowa, obaj trafiają do lotnictwa, a rodząca się między nimi przyjaźń splata się z rywalizacją i miłością. W filmie występuje również niezwykle popularna w tamtym czasie Clara Bow.

Muzykę do Skrzydeł skomponował w 1927 r. J. S. Zamecnik. Partyturę Zamecnika, której kopia znajduje się w Bibliotece Kongresu, przekazywano kinom w formie nut do wykonywania podczas projekcji. Na podstawie tej partytury, oryginalna ścieżka dźwiękowa została ponownie zaaranżowana do odrestaurowanej wersji filmu przez Dominika Hausera i wykonana przez pełną orkiestrę z Frederickiem Hodgesem na fortepianie.

Film zostanie zaprezentowany w wersji zrekonstruowanej cyfrowo.

Film prezentowany z nagraną muzyką.

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS