Portier z hotelu Atlantic [1924]

Portier z hotelu Atlantic [1924]

Der Letzte Mann

Reżyseria: Friedrich Wilhelm Murnau
Czas trwania: 90'

Jedno z najważniejszych dzieł wybitnego niemieckiego reżysera Friedricha W. Murnaua (Nosferatu. Symfonia grozy) oraz scenarzysty Carla Mayera (Gabinet Doktora Caligari).

Bohater (40-letni Emil Jannings w jednej z najlepszych ról w karierze) żyje swoją pracą portiera w eleganckim hotelu. Z dumą nosi ozdobną liberię i z powagą podchodzi do powierzonego mu zadania. Jego zaawansowany wiek oraz coraz większe trudności w wypełnianiu obowiązków powodują, że zostaje zdegradowany i skierowany do pracy w hotelowej toalecie. Od tej pory na każdym kroku spotyka się z upokorzeniem, zniewagami i drwiącymi komentarzami.

Portier z hotelu Atlantic to jeden z czołowych filmów tzw. Kammerspielu – gatunku filmowego, skupiającego się wokół wydarzeń codziennych, zaczerpniętych ze zwykłego życia. Dzieło Murnaua przepełnia typowa dla nurtu fatalistyczna koncepcja ludzkiego losu, atmosfera beznadziejności oraz dominujące poczucie klęski. Wywodzący się z ekspresjonizmu Kammerspiel od strony formalnej wciąż korzystał z jego charakterystycznej stylistyki. Doskonale widać to także w Portierze…, którego scenografia jest całkowicie wzniesiona w atelier, a modeluje ją mocne, kontrastowe oświetlenie. Do sukcesu filmu przyczyniła się nowatorska praca kamery (prowadzonej przez Karla Freunda): dynamiczna, ruchliwa, pokazująca bohaterów z różnych punktów widzenia.

Film z planszami w języku niemieckim, z polskimi napisami.

Spotkanie z Mateuszem Sarapatą i Michałem Sarapatą w piątek, 4 grudnia, o g. 22.45.
Transmisja na fanpage’u Festiwalu Filmu Niemego na Facebooku.

Copyright: 2012 Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS