Oktavijan Miletić – Ojciec chorwackiego kina autorskiego

Oktavijan Miletić – Ojciec chorwackiego kina autorskiego

Reżyseria: Oktavijan Miletić
Czas trwania:

Chorwacki reżyser i operator Oktavijan Miletić rozpoczął karierę filmową pod koniec lat 20. żartobliwymi amatorskimi filmami, przeznaczonymi do oglądania w wąskim gronie rodziny i przyjaciół. W latach 30-tych jego filmy stały się dużo poważniejsze i bardziej przemyślane, a Miletić udostępnił je szerszej publiczności. W tamtych czasach byli to przede wszystkim koledzy ze stowarzyszenia filmowców-amatorów Kino-klub Zagrzeb oraz publiczność różnych krajowych i zagranicznych przeglądów i festiwali filmu amatorskiego. Niekwestionowana wartość artystyczna tych obrazów przyniosła reżyserowi liczne nagrody, m.in. podczas Biennale w Wenecji w 1936 roku, na berlińskim festiwalu Photokino-Verlag oraz międzynarodowym paryskim konkursie w 1933 roku, w którego jury zasiadał sam Louis Lumière.

Dojrzałe krótkie filmy artysty z lat 30. tworzą pierwszy ambitny, autorski, artystyczny opus w chorwackiej kinematografii, która dotychczas w większości składała się z filmów dokumentalnych i edukacyjnych oraz nielicznych prób realizacji eskapistycznego filmu fabularnego. Jego dzieła stanowią wystarczający powód, aby Oktavijan Miletić zyskał miano ojca chorwackiego filmu autorskiego.

W programie znalazły się historie relacji damsko-męskich, miłosne perturbacje (Kapelusz), parodie kryminałów (Sprawki konsula Dorgena) i kina grozy (Strach) oraz legendy o Fauście, gdzie pojawiają się odniesienia do kina światowego, w postaci wizerunków Grety Garbo i Rudolpha Valentino. Widzowie zobaczą także dwa dokumenty: malowniczą Idyllę na Adriatyku oraz film Đumlin – imitator Chaplina, jedyne stare zachowane nagranie skeczu kabaretowego w Chorwacji, które rozpoczyna się historycznie cennymi scenami, pokazującymi samego Miletica przy pracy oraz operatora Aleksandra Gerasimova, obsługującego pierwszą kamerę dźwiękową w Chorwacji. Miletić nie ucieka od autotematyzmu, jak w swoim najsłynniejszym filmie krótkim Nokturn, gdzie pojawia się jego alter ego.

(Ze zbiorów Chorwackiego Archiwum Filmowego)

Partner pokazu: PSSST! Festival nijemog filma (Zagrzeb)

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS