Nieme Kino [1976]

Nieme Kino [1976]

Silent Movie

Reżyseria: Mel Brooks
Czas trwania: 87'

Szalona komedia Mela Brooksa zrealizowana w konwencji filmu niemego. Fabuła Niemego kina opiera się na zabawnym pomyśle realizacji niemego filmu, ukazując tym samym kulisy pracy po drugiej stronie kamery oraz sam proces produkcji. Chociaż tego typu tytułów od lat się już nie kręci, bohaterom – trzem zapalonym filmowcom – udaje się zainteresować swoim projektem upadającą wytwórnię filmową.

W Niemym kinie, jeden z najbardziej zasłużonych reżyserów komediowych, Mel Brooks składa hołd dawnej sztuce filmowej, równocześnie zastanawiając się, czy we współczesnych produkcjach jest jeszcze miejsce na burleskę w stylu lat 20. Parafrazując typowo hollywoodzkie schematy i mity, ukazuje je w krzywym zwierciadle i prowokuje szereg zabawnych sytuacji, które rozbawią nie tylko wytrawnych kinofilów.

Mel Brooks wciela się w filmie w postać głównego bohatera, a partneruje mu m.in. Marty Feldman, który za sprawą poprzedniej produkcji Brooksa, Młodego Frankensteina (1974), przeszedł do legendy swoją rolą Igora. Wśród znakomitych aktorów występuje tu także niezapomniany francuski mim Marcel Marceau.

Film wyświetlany z taśmy 35mm.

 

—–
Crazy comedy directed by Mel Brooks who starrs as a silent film director.

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS