Mocny człowiek [1929]

Mocny człowiek [1929]

Reżyseria: Henryk Szaro
Czas trwania: 88'

Jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego.

Henryk Bielecki jest typem człowieka, dążącego za wszelką cenę do sławy i bogactwa. Jego bliski śmierci przyjaciel ukończył właśnie powieść, którą bohater pragnie sobie przywłaszczyć. Posuwa się do najgorszych czynów, aby stanąć w panteonie słynnych pisarzy.

W realizacji tego przejmującego i bardzo współczesnego dramatu wzięły udział, oprócz znanych polskich aktorów, gwiazdy europejskiego kina. Tytułową rolę brawurowo zagrał Grzegorz Chmara, znany rosyjski aktor, należący do Teatru Stanisławskiego. W filmie debiutowała niemiecka aktorka Agnes Kuck. 

Nakręcony na podstawie powieści Stanisława Przybyszewskiego film przez lata uważany był za zaginiony. Jego jedyna kopia została odnaleziona w 1997 roku w Belgii. Warszawski Wieczór pisał o Mocnym człowieku, że „udowadnia niezbicie, że znajdujemy się na dobrej drodze i że wkrótce filmy polskie mogą już iść za granicę”. Wtórował mu Głos Prawdy słowami: „Sceny zbiorowe mogą służyć za wzór niejednemu realizatorowi zagranicznemu, a stroną techniczną można by zaimponować nawet wytwórniom spoza oceanu”.

Po raz pierwszy – w 1917 roku – Mocnego człowieka przeniósł na ekrany kin Wsiewołod Meyerhold, słynny rewolucjonista rosyjskiego teatru. 12 lat później tego samego zadania podjął się jego uczeń, Henryk Szaro, który – idąc tropem mistrza – wypełnił film formalnymi eksperymentami i nawiązaniami do niemieckiego ekspresjonizmu. Autorem imponujących, pełnych nietypowych efektów i rozwiązań formalnych zdjęć do filmu był Włoch Giovanni Vitrotti (Quo Vadis), który sportretował Warszawę końca lat 20. jako miejsce pełne pokus, grzechu i niebezpieczeństw.

Film prezentowany z angielskimi napisami.

Partner: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

 

„MOCNY CZŁOWIEK” + KIXNARE
Projekt został zrealizowany ze środków pochodzących z programu „Stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami”.

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS