Męczeństwo Joanny d’Arc [1928]

Męczeństwo Joanny d’Arc [1928]

The Passion Of Joan Of Arc | La Passion De Jeanne d'Arc

Reżyseria: Carl Theodor Dreyer
Czas trwania: 81'

Przejmujący zapis ostatniego dnia życia Joanny d’Arc (wspaniała Renée Falconetti), która została skazana na śmierć na stosie. Prosta, niepiśmienna, 19-letnia dziewczyna podczas wykańczających przesłuchań przeciwstawia się swoim oprawcom. Jest pełna wiary i ufności w Bogu, który wybrał ją na swoją posłanniczkę.

Duński reżyser Carl Theodor Dreyer – mistrz metafizycznego realizmu – po sukcesie filmu Będziesz szanował żonę swoją otrzymał propozycję realizacji epopei narodowej o postaci  szczególnie ważnej dla historii Francji. Wybrał Joannę d’Arc – od 1920 roku świętą kościoła katolickiego, a zarazem kluczową postać wojny stuletniej. Scenariusz filmu został oparty na prawdziwych protokołach z przesłuchań Joanny, reżyser skupił się jednak wyłącznie na ostatnim dniu życia świętej (30 maja 1431 r.). Carl Theodor Dreyer ograniczył również scenografię filmu. Choć na potrzeby filmu wybudowano niemal całe średniowieczne Rouen, twórca wykorzystał tylko kilka lokacji, które filmował w dużym zbliżeniu i z użyciem skrajnie ascetycznych dekoracji.

Męczeństwo Joanny d’Arc uchodzi za apogeum artystycznych możliwości niemego kina. To film ukazujący w pełnej krasie potęgę filmowego zbliżenia oraz jego wpływ na emocje widza. Kluczowym środkiem wyrazu są twarze Joanny i jej oprawców, filmowane w białej, niemal abstrakcyjnej przestrzeni. Natchnione i niewinne spojrzenie dziewczyny Dreyer kontrastował z okrutnymi, brzydkimi i karykaturalnymi twarzami pozostałych bohaterów.

Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

Kopia pochodzi ze zbiorów Gaumont.

Partnerem pokazu jest Instytut Francuski w Polsce.

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS