Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów [1918]
Mania - Festiwal Filmu Niemego Kraków

Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów [1918]

Mania. Die Geschichte Einer Zigarettenarbeiterin

Reżyseria: Eugen Illés
Czas trwania:

Mania jest jednym z pierwszych filmów niemieckich w karierze Poli Negri. Pracownica fabryki, Mania Walkowska, decyzją dyrektora ma reklamować nową markę papierosów jako modelka pozująca do plakatu. Tym samym wkracza w świat bohemy, w pracowni malarza poznaje młodego kompozytora Hansa i zakochuje się w nim z wzajemnością. Ich miłość inspiruje muzyka do napisania opery, ale losy utworu – i kariera jego autora – zależą od wpływowego mecenasa Morellego, któremu piękna Mania też wpada w oko… 

Film Mania cieszył się w swoim czasie ogromną popularnością, zwłaszcza ze względu na wybijającą się rolę Poli Negri, polskiej aktorki, która urzeczywistniła sen o hollywoodzkiej karierze. Jedyna kopia filmu została odnaleziona dzięki prywatnemu kolekcjonerowi z Czech i odrestaurowana cyfrowo przez Filmotekę Narodową.

Nowa ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Jerzego Maksymiuka.

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Partner: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Filmoteka Narodowa Logo

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS