Ludzie bez jutra [1919]

Ludzie bez jutra [1919]

Reżyseria: Aleksander Hertz
Czas trwania:

Alfred Runicz, rotmistrz huzarów, jest zaręczony z córką Pawła Lenina, prezesa teatrów miejskich w Warszawie. Do nowej premiery prezes angażuje Lolę Wirską, znaną artystkę, piękną kobietę, która słynie z licznych romansów. Dotychczasowa gwiazda teatralna, Helena Horska, nie zgadza się grać roli drugoplanowej i przestrzega swoich kolegów przed intrygami konkurentki. Mężczyźni nic sobie nie robią z przestrogi, nie wiedząc, że czeka ich zguba.

Ludzie bez jutra to jeden z wczesnych polskich filmów niemych i jednocześnie sensacyjne odkrycie w niemieckim Bundesarchiv. Film, który zrealizowano w 1919 roku, wszedł na ekrany kin po wielu poprawkach dopiero w 1921 roku. Do niedawna uważany był za zaginiony. W roli rotmistrza wystąpił Józef Węgrzyn, zaliczany do najciekawszych polskich aktorów pierwszej połowy XX wieku, zaś Lolę Wirską zagrała Halina Bruczówna, gwiazda teatru i filmu, dla której była to ostatnia kreacja filmowa w rodzimej kinematografii przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Ludzie bez jutra to jedyna produkcja z udziałem Haliny Bruczówny, która zachowała się do naszych czasów.

Odrestaurowany film jest prezentowany w ramach obchodów 60-lecia Filmoteki Narodowej. Ponowna premiera, po niemal stu latach od powstania dzieła, odbędzie się 15 grudnia w Warszawie. Kino Pod Baranami pokaże Ludzi bez jutra dzień później.

Współorganizacja: Filmoteka Narodowa w Warszawie.
60 lat Filmoteki Narodowej.

Filmoteka Narodowa Logo
designed by teslathemes & MODIFIED BY JS