Kobieta znikąd [1922]

Kobieta znikąd [1922]

La Femme De Nulle Part

Reżyseria: Louis Delluc
Czas trwania: 66'

Okolice Genui. Pięćdziesięcioletnia kobieta, naznaczona życiem pełnym rozczarowań i żalu, wraca do miejsca, w którym mieszkała wiele lat wcześniej, by ożywić szczęśliwsze wspomnienia. Spotyka tam młodą żonę i matkę, która – podobnie jak ona przed laty – planuje odejść od swojej rodziny?

Kobieta znikąd to hipnotyzujący dramat budujący fascynującą paralelę między losami dojrzałej kobiety wracającej w rodzinne strony a młodą dziewczyną zastanawiającą się nad swoją przyszłością.

W filmie Louisa Delluca – najwybitniejszego twórcy francuskiego impresjonizmu filmowego – szczęście jest ułudą, a marzenia szybko weryfikowane są przez rzeczywistość.  Rozczarowana i rozgoryczona bohaterka ma świadomość iluzoryczności dawnych marzeń, które nie przyniosły jej prawdziwego spełnienia. Przepełniająca film atmosfera melancholii osiągnięta została za pomocą ekspresyjnej, lecz nie przesadzonej gry aktorskiej (w roli głównej wystąpiła Eve Francis – muza i żona reżysera), retrospekcji, zbliżeń i onirycznych zdjęć.

Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

Kopia pochodzi ze zbiorów Gaumont.

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS