
Kobieta na Księżycu [1929]
Frau Im Mond
Ostatni niemy film mistrza niemieckiego kina, Fritza Langa (Metropolis, Zmęczona śmierć, M – Morderca). Podobnie jak dwa lata młodsze Metropolis jest adaptacją powieści ówczesnej żony reżysera, Thei von Harbou (również autorki scenariusza). Film bywa uznawany za pierwszą poważną produkcję science-fiction (po bajkowej Podróży na Księżyc Méliesa).
Profesor Georg Manfeldt (Klaus Pohl) wraz ze współpracownikami planuje zbudować statek kosmiczny by polecieć na Księżyc w poszukiwaniu złóż złota. Wyprawa, która początkowo ma posmak ekscytującej przygody, szybko wymyka się spod kontroli, a bohaterowie zostają skazani na walkę o przetrwanie.
Film zawiera imponujące sceny lotu w kosmos, przewidując w jakimś sensie późniejszy rozwój lotów kosmicznych. To właśnie w filmie Langa po raz pierwszy użyto odliczania do startu!
Obraz realizowany był we współpracy z pionierem techniki rakietowej Hermannem Oberthem, który pierwotnie planował zbudować na potrzeby filmu prawdziwą, działającą rakietę. Pod silnym wpływem dzieła pozostawał również Wernher von Braun – twórca pocisku V2 i jeden z ojców amerykańskiego programu kosmicznego.
Kobieta na Księżycu to monumentalne widowisko, które łączy wizualną atrakcyjność z artystycznymi ambicjami. Szczególną uwagę zwraca scenografia, nawiązująca w niektórych scenach do filmowego nurtu ekspresjonizmu niemieckiego. W chwili premiery film nie był wielkim przebojem, jednak z biegiem czasu zyskał status dzieła kultowego.
Film został odrestaurowany cyfrowo przez Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung.
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.
Partnerem pokazu jest Goethe-Institut w Krakowie.