Jeszcze wyżej [1922]

Jeszcze wyżej [1922]

Safety Last!

Reżyseria: Harold Lloyd
Czas trwania: 73'

Dowód na ponadczasowy geniusz Harolda Lloyda – trzeciej wielkiej gwiazdy niemych komedii. Kreowana przez Lloyda postać to bohater zdecydowanie najbliższy codziennemu doświadczeniu. Charlie Chaplin był uroczym niewiniątkiem, Buster Keaton – stoickim outsiderem, a Harold Lloyd – zwykłym współczesnym chłopakiem, chcącym odnieść sukces.

Jeszcze wyżej to znakomite wprowadzenie do jego twórczości. Lloyd gra tu prowincjusza, który przyjeżdża do wielkiego miasta, aby znaleźć lukratywną posadę i zarobić na ślub z ukochaną (w tej roli Mildred Davis). Zostaje zatrudniony jako ekspedient w domu handlowym. Aby zyskać szacunek i poważanie w nowym miejscu pracy, wymyśla ekstremalny (dosłownie!) chwyt reklamowy. W efekcie bohater znajdzie się na samym szczycie… jednego z wieżowców w Los Angeles.

W filmie Jeszcze wyżej roi się od śmiesznych gagów, absurdalnych sytuacji, zabawnych zbiegów okoliczności i trzymających w napięciu kaskaderskich wyczynów (tylko w nielicznych scenach zastępowali Lloyda kaskaderzy!). Scena, w której bohater zwisa z wieżowca trzymając się wskazówki ogromnego zegara, na stałe zapisała się w historii kina. Jak czytamy w 336 numerze Filmu na świecie: „Z technicznego punktu widzenia film jest majstersztykiem, wykonanym z nigdy niedoścignioną perfekcją: niektóre ujęcia i plany zostały zrealizowane na drapaczu kilkadziesiąt metrów nad poziomem ulicy.”

Film Jeszcze wyżej zostanie zaprezentowany w wersji odrestaurowanej cyfrowo z nagraną muzyką skomponowaną przez Carla Davisa (1989).

—–
Young man heads to the big city to earn money to marry his beloved. But life there is more difficult than he imagined.

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS