In the Land of the Head Hunters [1914]

In the Land of the Head Hunters [1914]

Reżyseria: Edward S. Curtis
Czas trwania:

Motana, syn wielkiego wodza, wyrusza na wyprawę w nadziei na duchową przemianę. Przestrzeganie postu i stawianie czoła przeciwnościom ma dać mu ponadnaturalną siłę, dzięki której będzie mógł stać się wodzem równie potężnym jak jego ojciec.

W 1911 roku, w ramach ogromnego przedsięwzięcia, znany fotograf Edward S. Curtis wyruszył na wyspę Vancouver na terenie Kolumbii Brytyjskiej, aby udokumentować życie Indian Kwakwala. Po roku uznał, że nakręcenie filmu będzie najlepszym sposobem na uwiecznienie ich tradycji i rytuałów życia codziennego zanim ulegną zapomnieniu. W trwających trzy lata przygotowaniach asystował mu należący do Kwakwala George Hunt, który niemal dwadzieścia lat wcześniej podjął się roli tłumacza w badaniach słynnego antropologa Franza Boasa. Ten niezwykły fabularyzowany dokument, stworzony we współpracy z członkami plemienia, został wybrany do Narodowego Rejestru Filmowego w bibliotece amerykańskiego Kongresu jako wczesne dzieło filmowe Rdzennych Amerykanów. Przedstawia nie tylko chwytającą za serce historię, ale i niezwykłe rytuały, kostiumy, tańce i wspaniałe łodzie wojenne rdzennej ludności.

Edward Sheriff Curtis (1868 – 1952) – fotograf specjalizujący się w dokumentowaniu życia Indian i Zachodu Stanów Zjednoczonych. Indianie nazywali go Shadow Catcher (Łowcą Cieni).

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS