Halka [1929]
Halka

Halka [1929]

Reżyseria: Konstanty Meglicki
Czas trwania:

Inspirowana operą Moniuszki historia tragicznej miłości. Piękna góralka Halka zakochuje się w bogatym szlachcicu, odtrącając adorującego ją młodego górala. Wkrótce jednak dziewczyna boleśnie przekonuje się, że miłosnym obietnicom panicza nie można wierzyć…

Odrestaurowana cyfrowo, jedna z trzech polskich przedwojennych ekranizacji słynnej opery Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego. Autorem scenariusza jest Jerzy Braun – współscenarzysta Mocnego człowieka (1929) Henryka Szaro. Film zrealizowano w roku 1929, jeszcze w epoce kina niemego, ale już u progu dźwiękowego. W kinach wyświetlany był w tym czasie z ilustracją „śpiewno-muzyczną” nagraną na płytach gramofonowych. Wykorzystywano głównie nagrania w wykonaniu wybitnych artystów operowych: Matyldy Polińskiej-Lewickiej i Ignacego Dygasa. Zorika Szymańska, która zagrała we wszystkich filmach reżysera – w Halce rolę tytułową – była jego uczennicą, a od 1943 roku także żoną.

Zdjęcia plenerowe nakręcono m.in. w Czorsztynie.

Bardzo długo film Meglickiego nie był znany szerszej publiczności. Z pierwotnej niemej wersji filmu z 1929 roku do naszych czasów dotrwały jedynie końcowe cztery minuty. W zbiorach Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przechowywano także obszerne fragmenty materiałów roboczych do wersji udźwiękowionej w 1932 roku. Dotychczas stan zachowania tych materiałów nie pozwalał na ich – nawet ograniczoną – eksploatację. Po długotrwałym procesie rekonstrukcji, w 2016 roku Filmoteka Narodowa zaprezentowała odrestaurowaną i zdigitalizowaną wersję filmu.

Autorem współczesnej muzyki do filmu jest Jerzy Rogiewicz – urodzony w Bydgoszczy kompozytor, perkusista i pianista. Specjalizuje się w szeroko pojętej muzyce improwizowanej, choć równie chętnie gra i pisze piosenki. We współczesnej ilustracji muzycznej zostały wykorzystane elementy historycznego udźwiękowienia z 1932 roku. Za przetworzenia zachowanych fragmentów muzycznych oraz za specjalną warstwę dźwiękową odpowiada związany z warszawską sceną niezależną i jazzową Marcin Lenarczyk (DJ Lenar). Do tej pory dwukrotnie wystąpił na Festiwalu Filmu Niemego; w 2009 roku prezentując muzykę do filmu Madame DuBarry Ernsta Lubitscha, a w ramach 14. edycji Festiwalu ilustrując muzycznie pokaz niemych erotyków w Klubie Bomba.

Uroczysta prepremiera Halki odbyła się 17 listopada 2016 roku w warszawskim kinie Iluzjon.

Film odrestaurowany przez: | The film has been restored by:
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Kopia dźwiękowa z muzyką // sound print with music by: Jerzy Rogiewicz

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS