Furman Śmierci [1921]

Furman Śmierci [1921]

Körkarlen

Reżyseria: Victor Sjöström, SE
Czas trwania: 107'

Oparty na noweli Selmy Lagerlöf film Victora Sjöströma to posępna alegoria śmierci i ludzkiego losu, przypominająca średniowieczny moralitet oraz Opowieść wigilijną Charlesa Dickensa. Alkoholik David Holm (w tej roli reżyser Victor Sjöström) podczas sylwestrowej nocy przypomina sobie zmarłego przed rokiem przyjaciela oraz opowiedzianą przez niego legendę: ten, kto umrze ostatniej nocy w roku, przez kolejne dwanaście miesięcy będzie powoził wozem samej śmierci i zbierał do niego dusze zmarłych. Gdy Holm umiera w sylwestrową noc, na własne oczy przekonuje się o prawdziwości tego niepokojącego podania.

Furman śmierci (znany również jako Wózek widmo i Woźnica śmierci) to film o bardzo złożonej strukturze, przenoszący widza do różnych momentów z życia Davida Holma.

Dzieło Sjöströma do dziś zachwyca nowatorskimi zdjęciami Juliusa Jaenzona – czołowego operatora szkoły szwedzkiej oraz imponującymi efektami specjalnymi. Obrazy przenikających przez ściany i drzwi paranormalnych bytów osiągnięto za pomocą nowatorskiej metody nakładania na sobie dwóch taśm. Film wywarł silny wpływ na wielu późniejszych reżyserów, a nawiązania do Furmana śmierci odnaleźć można m.in. w Siódmej pieczęci Ingmara Bergmana oraz Lśnieniu Stanleya Kubricka.

Kopia cyfrowo odrestaurowana ze zbiorów Swedish Film Institute.

Film prezentowany w wersji z nagraną muzyką.

W napisanej na orkiestrę kameralną melodyjnej muzyce usłyszeć można zarówno melancholijny walc, jak i niepokojące tango, w którym smyczki imitują skrzypiące koła wozu. Autorem kompozycji jest Matti Bye – szwedzki pianista, który przez lata występował w Cinematheque w Sztokholmie, grając muzykę na żywo do filmów niemych. Jest jednym z najbardziej rozchwytywanych szwedzkich kompozytorów muzyki filmowej.

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS