The Great White Silence [1924]

The Great White Silence [1924]

Reżyseria: Herbert G. Ponting
Czas trwania: 108'

Fascynujący dokument przedstawiający brytyjską ekspedycję pod dowództwem kapitana Roberta Falcona Scotta, która miała jako pierwsza dotrzeć na biegun południowy. Ekspedycja wyruszyła statkiem Terra Nova w 1910 roku z Lyttleton w Nowej Zelandii i po około trzech miesiącach dotarła na Antarktydę. Na bohaterską choć feralną wyprawę Scott zabrał sanie, kucyki, psy i piłkę, mecz rozegrano na zamarzniętym morzu. Natura okazała się jednak bezlitosna, a Brytyjczykom przyszło się ścigać z norweskim badaczem polarnym Roaldem Amundsenem, który ostatecznie osiągnął cel wyprawy jako pierwszy. W drodze powrotnej wyczerpujący marsz w najtrudniejszych warunkach pogodowych na Ziemi okazał się dla badaczy tragiczny w skutkach.

Reżyser, który towarzyszył ekspedycji aż do bazy na Wyspie Rossa w Antarktyce, zdołał jako pierwszy uchwycić na taśmie filmowej statek kruszący grubą pokrywę lodową, a także m.in. foki, orki oraz pingwiny Adeli. Filmowiec tłumaczy również widzom jakimi technikami posłużył się w poszczególnych ujęciach. Dzięki temu, że kapitan Scott nie zgodził się zabrać go ze sobą w głąb lądu, Ponting szczęśliwie powrócił do Anglii przywożąc ze sobą jeden z najlepszych materiałów filmowych ery polarnych ekspedycji początku XX wieku. Nakręcony materiał Ponting wykorzystywał przez lata w różnych formach, aż w 1924 roku zmontował go ponownie w jeden film pełnometrażowy, barwiąc i tonując kadry z pomocą żywych kolorów. Na podstawie zachowanych negatywów Brytyjski Instytut Filmowy odrestaurował film z pomocą najnowszych technik fotochemicznych i cyfrowych.

Muzyka: Simon Fisher Turner

Simon Fisher Turner – angielski muzyk, tekściarz, kompozytor, producent i aktor. Występował w serialu BBC Tom Brown’s Schooldays (1971) oraz filmach Wielki sen (1978) i Caravaggio (1986). Jego debiutancki album Shoeshine Boy ukazał się w 1972 roku nakładem wytwórni UK Records. Występował w zespołach The Gadget i The The oraz pod pseudonimami: The King of Luxembourg i Deux Filles. Był członkiem The Portsmouth Sinfonia Orchestra, gdzie grał na klarnecie. W 2013 roku podjął współpracę z British Film Institute i stworzył muzykę do filmu The Epic of Everest w reżyserii Johna Noela (1924) oraz do dokumentu The Great White Silence (1924) Herberta G. Pontinga.

Film z planszami w języku angielskim, z polskimi napisami.

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS