Dzikie Orchidee [1929]

Dzikie Orchidee [1929]

Wild Orchids

Reżyseria: Sidney Franklin, USA
Czas trwania: 100'

Jeden z ostatnich hollywoodzkich filmów niemych. Piękny wizualnie, z ekstrawagancką scenografią i uwodzicielskimi sukniami autorstwa Gilberta Adriana (Adrian Adolph Greenburg) – czołowego kostiumografa wytwórni MGM i stałego współpracownika Grety Garbo.

Dzikie orchidee to zmysłowa opowieść o pożądaniu osadzona wśród niezwykłej przyrody wyspy Jawa. Zachwyca egzotyczną scenerią i bogactwem obrazów.

Lillie (Greta Garbo) jest żoną znacznie starszego, bogatego inwestora (Lewis Stone), który ma nadzieję zbić fortunę na indonezyjskiej wyspie Jawa, znanej z plantacji herbaty. W trakcie podróży z San Francisco, małżeństwo spotyka na statku księcia de Gace (szwedzki aktor Nils Asther). Ten porywczy, skłonny do przemocy młody mężczyzna jest zafascynowany Lillie i podczas pobytu na wyspie próbuje uwieść kobietę. Ta stara się odrzucać jego zaloty. Tymczasem mąż Lillie zaczyna mieć wątpliwości co do jej wierności.

Autorem zdjęć do filmu jest William Daniels, o którym mówi się, że stworzył fenomen Grety Garbo, w niezwykły sposób oświetlając jej twarz. Daniels po latach wspominał, że żałuje, że nie zdołał sfotografować Garbo w kolorze.

W trakcie zdjęć Garbo otrzymała informację o śmierci reżysera Mauritza Stillera – swojego mentora i przyjaciela. Wstrząśnięta gwiazda chciała wrócić do Szwecji by go pożegnać, jednak studio MGM zabroniło jej przerwania pracy nad filmem.

Kopia 35mm ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

 

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS