Człowiek otwartych przestrzeni [1920]

Człowiek otwartych przestrzeni [1920]

Man Of The Sea | L'homme Du Large

Reżyseria: Marcel L'Herbier
Czas trwania:

Ogarnięty niechęcią do ludzi i życia na lądzie, zatwardziały bretoński rybak Nolff zbudował dom na szczycie klifu. Poświęcił całe swoje życie łowieniu ryb, swojej ukochanej żonie i dwójce dzieci: pracowitej córce i synowi, którego chce wychować na rybaka. Tymczasem chłopak nienawidzi morza i szybko zanurza się w świecie doczesnych przyjemności. Rozczarowany i wściekły Nolff decyduje, że wymierzy synowi sprawiedliwość.

Morski poemat filmowy jednego z mistrzów francuskiego impresjonizmu filmowego Marcela L’Herbiera, zrealizowany na podstawie filozoficznego opowiadania Dramat nad morzem autorstwa Honoriusza Balzaka. Za pomocą wysmakowanych zdjęć i rytmicznego montażu, wcielającego w życie ideę „muzyki wizualnej”, reżyser oddaje zarówno złożoność ludzkich przeżyć, jak i przewrotność natury otaczającej człowieka. Autor kostiumów i scenografii Claude Autant-Lara został później jednym z najbardziej cenionych francuskich reżyserów.

L’Herbier wykorzystał surowe krajobrazy wybrzeży południowej Bretanii do stworzenia unikalnej atmosfery filmu. Odwieczną walkę dobra ze złem przedstawił w innowacyjny sposób, posługując się symbolicznymi obrazami wzburzonego morza i smaganych wiatrem drzew. Samo morze zyskuje w filmie status osobnego bohatera, któremu Nolff przedstawia swojego syna i którego osądowi go zawierza. Podkreślając prostotę i uczciwość mieszkańców wioski reżyser przeciwstawił ich zepsutemu moralnie miastu. Ten sam kontrast wykorzystał później Friedrich W. Murnau w filmie Wschód słońca (1927).

Dzięki zachowanym notatkom L’Herbiera, film został odrestaurowany przez Gaumont & CNC Archives Françaises du Film, przy zachowaniu pierwotnego zabarwienia kadrów i niezwykłego charakteru plansz tekstowych.

Film odrestaurowany przez: | The film has been restored by:
Gaumont & CNC Archives Françaises du Film

Miejsce:

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS