Człowiek otwartych przestrzeni [1920]

Człowiek otwartych przestrzeni [1920]

L' Homme Du Large

Reżyseria: Marcel L'Herbier
Czas trwania: 86'

Bretoński rybak Nolff, ogarnięty niechęcią do ludzi i życia na lądzie, zbudował dom na szczycie klifu. Poświęcił całe życie łowieniu ryb, oraz swojej ukochanej żonie i dwójce dzieci: pracowitej Djennie i synowi Michelowi, którego chce wychować na rybaka. Niestety, Michel dorasta i wpada w złe towarzystwo, samolubnie wykorzystując ślepą miłość swojego ojca. Chłopak nienawidzi morza i szybko zanurza się w świecie doczesnych przyjemności, spędzając całe dnie w tawernach ze swoim podłym kompanem. Nie wzruszają go nawet wieści o ciężko chorej, umierającej matce. Rozczarowany i wściekły Nolff decyduje, że wymierzy synowi sprawiedliwość.

Morski poemat filmowy jednego z mistrzów francuskiego impresjonizmu filmowego Marcela L’Herbiera, zrealizowany na podstawie filozoficznego opowiadania Dramat nad morzem autorstwa Honoriusza Balzaka. Za pomocą wysmakowanych zdjęć i rytmicznego montażu, wcielającego w życie ideę „muzyki wizualnej”, reżyser oddaje zarówno złożoność ludzkich przeżyć, jak i przewrotność natury otaczającej człowieka. Autor kostiumów i scenografii Claude Autant-Lara został później jednym z najbardziej cenionych francuskich reżyserów.

L’Herbier wykorzystał surowe krajobrazy wybrzeży południowej Bretanii do stworzenia unikalnej atmosfery filmu. Odwieczną walkę dobra ze złem przedstawił w innowacyjny sposób, posługując się symbolicznymi obrazami wzburzonego morza i smaganych wiatrem drzew. Samo morze zyskuje w filmie status osobnego bohatera, któremu Nolff przedstawia swojego syna i którego osądowi go zawierza. Podkreślając prostotę i uczciwość mieszkańców wioski reżyser przeciwstawił ich zepsutemu moralnie miastu. Ten sam kontrast wykorzystał później Friedrich W. Murnau w filmie Wschód słońca (1927).

Dzięki zachowanym notatkom L’Herbiera, film został odrestaurowany przez Gaumont & CNC Archives Françaises du Film, przy zachowaniu pierwotnego zabarwienia kadrów i niezwykłego charakteru plansz tekstowych.

Film z planszami w języku francuskim, z podwójnymi (polskimi i angielskimi) napisami.

Spotkanie z muzykami w sobotę, 5 grudnia, o g. 19.45.
Goście: Wassim Ibrahim, Ethan Smith, Kamil Kruk, Tomas Celis Sanchez
Transmisja na fanpage’u Festiwalu Filmu Niemego na Facebooku.

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS