Bestia [1916]

Bestia [1916]

The Polish Dancer

Reżyseria: Aleksander Hertz
Czas trwania: 67'

Tragiczna historia miłosnego trójkąta. Pola, dziewczyna z małego miasteczka, po kolejnej kłótni z rodzicami, postanawia uciec z domu. Upija więc i okrada swojego adoratora,  Dmitriego. Tak trafia do wielkiego miasta, gdzie początkowo szczęście zdaje się jej sprzyjać: zostaje znaną tancerką i poznaje bogatego przedsiębiorcę. Mężczyzna obiecuje Poli małżeństwo, dziewczyna nie wie jednak o nim wszystkiego. Nie wie też, że do miasta zawitał żądny zemsty Dmitri…

Film Aleksandra Hertza (Ludzie bez jutra) to jedyne polskie dzieło filmowe z udziałem Poli Negri, które w całości zachowało się do dzisiejszych czasów. Wkrótce po premierze aktorka wyjechała do Niemiec. Na ekranie towarzyszą jej m.in. Maria Dulęba oraz Lya Mara, późniejsza gwiazda niemieckiego kina. Film został odrestaurowany pod opieką Filmoteki Narodowej w 2017 roku przez studio Di Factory i ReKino Studios.

Muzyka: Włodek Pawlik

Włodek Pawlik – nagradzany w Polsce i za granicą pianista. Jeden z najbardziej znanych polskich jazzmanów i autor świetnie przyjętych przez krytykę ścieżek filmowych. Muzykę autorstwa Pawlika można usłyszeć m.in. w Rewersie Borysa Lankosza, Pora umierać Doroty Kędzierzawskiej czy Nightwatching Petera Greenawaya. Włodek Pawlik na ustach całego muzycznego świata znalazł się w 2014 roku, kiedy nagrana przez niego wraz z Randym Breckerem i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej płyta Night in Calisia zdobyła nagrodę Grammy w kategorii najlepszy album dużego zespołu jazzowego.

Film z planszami w języku angielskim, z polskimi napisami.

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS