Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché [2018]

Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché [2018]

Be Natural: The Untold Story Of Alice Guy-Blaché

Reżyseria: Pamela B. Green
Czas trwania: 103'

Kino biograficzne czy trzymające w napięciu detektywistyczne śledztwo? Dokument zrealizowany przez Pamelę B. Green łączy w sobie elementy jednego i drugiego. Nie może być inaczej, skoro bohaterką tej opowieści jest postać tak niezwykła jak pionierka kinematografii, Alice Guy-Blaché.

Francuzka swoją przygodę z kinem zaczęła pracując jako sekretarka Léona Gaumonta. Szybko pięła się po szczeblach kariery, by w wieku 23 lat nakręcić swój pierwszy film. Po ponad dziesięcioletniej współpracy z wytwórnią Gaumont wraz z mężem przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie założyła własne studio. Szacuje się, że Alice Guy-Blaché miała udział – reżyserski, scenariuszowy czy producencki – w blisko tysiącu filmów.

W Bądź sobą.., którego realizacja zajęła ponad osiem lat, Pamela B. Green opowiada nie tylko o niezwykłym wkładzie swojej bohaterki w rozwój X Muzy, ale też o tym, jak łatwo została ona zepchnięta na boczny tor. Amerykańska dokumentalistka dotarła do niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych i połączyła je z wywiadami z ludźmi filmu (m.in. Patty Jenkins, Benem Kingsleyem, Avą DuVernay i Julie Delpy). Narratorką tej wyjątkowej opowieści o pierwszej kobiecie kina jest Jodie Foster.

Film w angielskiej i francuskiej wersji językowej, z polskimi napisami.

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS