Atlantis [1913]

Atlantis [1913]

Atlantis

Reżyseria: August Blom
Czas trwania: 114'

W centrum filmowych wydarzeń znajduje się chirurg (Olaf Fonss), którego żona zapada na chorobę umysłową i zostaje umieszczona w zakładzie psychiatrycznym. Załamany mężczyzna decyduje się opuścić Danię i wyruszyć w podróż, by uspokoić skołatane nerwy. Podczas pobytu w Berlinie poznaje tancerkę (Ida Orloff), która zaczyna budzić jego zainteresowanie. Gdy bohater dowiaduje się, że kobieta wypływa do Nowego Jorku na pokładzie statku pasażerskiego „Roland”, kupuje bilet na ten sam rejs. Na środku Atlantyku dochodzi do katastrofy. Statek zaczyna tonąć.

Atlantis to największa i najbardziej ambitna produkcja Nordisk Film, będąca adaptacją sztuki Gerharta Hauptmanna. Zrealizowany zaledwie rok po tragedii Titanica film, zyskał rozgłos przede wszystkim ze względu na uderzająco podobną (i znakomicie zrealizowaną) scenę morskiej katastrofy. W filmie, obok gwiazdora kina niemego Olafa F?nssa, znanego także z niemieckiego Homunculusa (1916), wystąpiła Ida Orloff – wielka diva teatru, a prywatnie muza i partnerka Gerhardta Hauptmanna.

Muzyka: Robert Israel

Robert Israel – urodzony w Los Angeles kompozytor i pianista, specjalizujący się w akompaniamencie do filmów niemych. Początkowo planował zostać reżyserem filmowym, ale będąc nastolatkiem zainteresował się muzyką. W wieku 17 lat akompaniował pierwszemu filmowi niememu (Upiór z opery) na Caltech Film Festival. W 1988 roku ukończył studia muzyczne na Cal State Northridge. Od lat 80. regularnie koncertuje, a za swoich idoli uważa Arthura Kleinera i Gaylorda Cartera, taperów z epoki kina niemego. Israel jest również kolekcjonerem: na przestrzeni lat zgromadził ponad 4000 utworów muzycznych, które odkupywał od zamykających się kin oraz prywatnych zbieraczy.

Film z planszami w języku duńskim i angielskim, z polskimi napisami.


designed by teslathemes & MODIFIED BY JS