Assunta Spina [1915]

Assunta Spina [1915]

Assunta Spina

Reżyseria: Francesca Bertini, Gustavo Serena
Czas trwania: 61'

Tytułowa bohaterka, Assunta Spina (Francesca Bertini), jest neapolitańską praczką, zaręczoną ze skłonnym do przemocy rzeźnikiem (Gustavo Serena). Podczas miejskiego festynu dziewczyna tańczy ze starającym się o jej względy Raffaele (Luciano Albertini), co nie spodoba się jej zazdrosnemu narzeczonemu.

Assunta Spina, uważana za jeden z najcenniejszych włoskich filmów niemych, została zrealizowana na podstawie powieści Salvatore di Giacomo oraz opartej na niej sztuce teatralnej. Gwiazda filmu ? Francesca Bertini ? zanim stała się słynną aktorką, występowała w sztuce jako statystka w scenach rozgrywających się w pralni. W filmie Assunta Spina Bertini ? pełniąca również funkcję współreżyserki ? po raz pierwszy miała możliwość pokazania pełni swojego talentu. Artystka zaproponowała niezwykle współczesną i realistyczną technikę gry aktorskiej. Od kreowanej przez nią bohaterki, jej naturalnych zachowań, pozbawionych przesady gestów i ograniczonej mimiki wprost nie sposób oderwać wzroku.

Filmowi Assunta Spina udało się uchwycić unikalną atmosferę Neapolu początków XX wieku. Na ekranie pojawiają się ciasne uliczki, tłoczne stacje kolejowe, piękne krajobrazy, ruchliwe lokale gastronomiczne. Jednocześnie film aż kipi od emocji, jakie wywołują napięcia wewnątrz miłosnego trójkąta, którego historia pełna jest zazdrości, krzywdy i zbrodni.

Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

Partnerem pokazu jest Fondazione Cineteca di Bologna.

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS