Alicja w krainie czarów [1915]

Alicja w krainie czarów [1915]

Alice In Wonderland

Reżyseria: W.W. Young
Czas trwania: 42'

Trzecia w historii kina ekranizacja Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carolla, powieści naszpikowanej satyrycznymi aluzjami do postaci życia publicznego XIX-wiecznej Anglii, szaradami i zagadkami matematycznymi. Podczas rodzinnego pikniku Alicja (Viola Savoy) bawi się ze swoim kotem, a następnie wędruje w dół rzeki. Dziewczyna zasypia, a we śnie przenosi się do fantastycznego świata.

Zrealizowany w 1915 roku film W. W. Younga jako pierwszy połączył motywy z książki Alicja w Krainie Czarów oraz jej kontynuacji Po drugiej stronie lustra. Niestety dzieło Younga nie zachowało się w całości (pierwotnie trwało około godzinę), a większość scen opartych na Po drugiej stronie lustra przepadła.

Alicja w Krainie Czarów to film, który wyróżniają osobliwe, starannie zaprojektowane kostiumy oraz perfekcyjna charakteryzacja aktorów. Mimo wielu niedostatków technicznych dzieło Younga trafnie oddaje oniryczny nastrój dzieł Lewisa Carolla i może z powodzeniem funkcjonować jako seria ożywionych ilustracji do kultowej książki. W żadnej innej adaptacji powieści Biały Królik nie nosił tak dobrze skrojonego surdutu, Niby Żółw – zgrabnie uformowanej skorupy, zaś uśmiech Kota z Cheshire nigdy nie był równie zagadkowy.

Film w języku angielskim z polskimi napisami.

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS