MÚM na żywo do filmu niemego „MENSCHEN AM SONNTAG” (Ludzie w niedzielę)

FESTIWAL FILMU NIEMEGO & FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ
prezentują:
MÚM na żywo do filmu niemego
MENSCHEN AM SONNTAG (Ludzie w niedzielę)

sobota, 8 grudnia 2018, godz. 20.15
Kijów.Centrum


Festiwal Filmu Niemego i Festiwal Muzyki Filmowej po raz pierwszy łączą siły i zapraszają na pokaz filmu MENSCHEN AM SONNTAG (Ludzie w niedzielę) w ramach 19. Festiwalu Filmu Niemego. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu islandzkiego duetu Múm.

Współorganizatorem pokazu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Partnerem wydarzenia jest Goethe-Institut w Krakowie.

Pokaz filmu odbędzie się w Kijów.Centrum (Al. Zygmunta Krasińskiego 34).

 

BILETY:

50 zł

40 zł (z karnetem na 19. Festiwal Filmu Niemego)

dostępne w kasach Kina Pod Baranami oraz online


MENSCHEN AM SONNTAG
| Ludzie w niedzielę | People on Sunday
reż. Robert Siodmak, Edgar G. Ulmer, Niemcy 1930, 74′

Wolf, młody i przystojny mężczyzna zaczepia na ulicy piękną kobietę, którą ktoś ewidentnie wystawił do wiatru. Namawia dziewczynę do wspólnego spędzenia leniwej niedzieli na wycieczce nad jeziorem w towarzystwie przyjaciół. Wśród wielu mieszkańców miasta korzystających z uroków dnia wolnego od pracy, bohaterowie flirtują, pływają łodzią i oddają się miłosnym igraszkom na łonie natury.

Film przedstawia życie młodych ludzi w Berlinie pod koniec lat 20. Poza znaną tancerką Valeską Gert, twórcy zaangażowali do filmu głównie naturszczyków, zastępując sztuczną choreografię i wystudiowane aktorstwo pełną spontaniczności grą amatorów. Jeszcze nienaruszona sceneria przedwojennego Berlina, jego ulice, mieszkańcy oraz las Grunwaldzki stanowią fantastyczne tło dla tej uroczej, szczerej i nieco ironicznej obserwacji stolicy spowitej w letniej, weekendowej atmosferze. Ten ponadczasowy film zrealizowany w chaotycznych i niestabilnych warunkach był zarazem przygodą i prawdziwą trampoliną dla jego twórców: reżysera Roberta Siodmaka, współautora scenariusza Billy’ego Wildera czy autora zdjęć Freda Zinnemanna. Historia jego powstania wskazuje, że jest to jedno z pierwszych prawdziwie niezależnych dzieł filmowych, będące jednocześnie prekursorem neorealizmu, który w pełni rozkwitł po II wojnie światowej.


MÚM
Radosna elektronika, klimatyczne dźwięki ambientu, eksperymentalny indie pop: ten ceniony na całym świecie zespół ma na koncie liczne albumy i projekty wykraczające poza granice gatunków muzycznych, nie dając się zamknąć w żadnej ścisłej kategorii. MÚM założyli w 1997 roku Gunnar Örn Tynes oraz Örvar Smárason, do których później dołączyły siostry Kristín Anna i Gyda Valty?sdóttir. Ich unikalne brzmienie, bazujące na muzycznych eksperymentach, zabawie z dźwiękiem i połączeniu elektroniki z niekonwencjonalnymi instrumentami szybko zapewniło im niezwykłą popularność na scenie dalekiej Północy. W ciągu ostatnich kilku lat kwartet zamienił się w otwarty kolektyw, którego trzon stanowią założyciele projektu, wspólnie z innymi artystami eksplorujący pełną skalę doświadczania muzyki. Poza siedmioma albumami, kilkoma EP-kami i singlami w wytwórniach Morr Music oraz Fat Cat Records, artyści brali udział w licznych kolaboracjach i projektach muzycznych, jak choćby kompozycja ścieżki dźwiękowej do filmu Pancernik Potiomkin w reżyserii Siergieja Eisensteina czy współpraca z Hauschką i MDR Sinfonieorchester w projekcie symfonicznym pt. Drowning. Podczas krakowskiego koncertu na scenie pojawi się duet założycieli, czyli Gunnar Örn Tynes oraz Örvar Smárason.

 

 

Festiwal Muzyki Filmowej Poleca

Współorganizatorzy:

Magiczny Kraków Krakowskie Biuro Festiwalowe

Partner:

Goethe Institut

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS