KROKE na żywo do filmu „Bestia” na otwarcie 19. FFN

Kino Pod Baranami oraz Fundacja Dla Kina zapraszają na uroczystą inaugurację 19. Festiwalu Filmu Niemego, który w tym roku odbywa się pod hasłem Pola, Polonia, Polonica. Festiwal otworzy projekcja filmu Bestia w reżyserii Aleksandra Hertza z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Kroke. Pokaz, organizowany we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”.

 

W czwartek, 6 grudnia, rozpocznie się 19. Festiwal Filmu Niemego, który sięga do tradycji pierwszych dziesięcioleci istnienia kinematografii, prezentując filmy nieme z muzyką na żywo. Festiwal zainauguruje pokaz filmu Bestia z Polą Negri w roli głównej, a muzykę na żywo wykona światowej sławy zespół Kroke. Jego unikalne brzmienie łączy muzykę klezmerską, etniczną i jazzową. Krakowskie trio znane jest również m.in. ze współpracy z takimi gwiazdami jak Peter Gabriel czy Nigel Kennedy. Zespół Kroke powraca na Festiwal Filmu Niemego po 20 latach. Podczas 3. edycji Festiwalu w 1998 roku muzycy wystąpili w Kinie Wanda z muzyką do filmu Golem Paula Wegenera.

Bestia w reżyserii Aleksandra Hertza, twórcy Ludzi bez jutra, to jeden z pierwszych melodramatów w historii polskiego kina. W roli głównej wystąpiła niezapomniana Pola Negri jako piękna dziewczyna z prowincji, która okrada swojego adoratora i ucieka do wielkiego miasta w poszukiwaniu lepszego życia. Na pierwszy rzut oka główna bohaterka to femme fatale, typ postaci, z którego zasłynęła później polska aktorka. Tymczasem w filmie Hertza Negri wcieliła się w kobietę, która przede wszystkim pragnie wolności i w ambitny, choć lekkomyślny sposób walczy o swoje prawo do szczęścia. Jej losy mają służyć za przestrogę dla tych, którzy nieostrożnie oddają się swoim namiętnościom.

To właśnie dzięki tej produkcji talent Poli Negri zauważono za granicą, a wkrótce po premierze aktorka wyjechała do Niemiec. Na ekranie towarzyszą jej Jan Pawłowski, Witold Kuncewicz, popularna aktorka studia Sfinks Maria Dulęba oraz – w epizodycznej roli – Lya Mara, późniejsza gwiazda niemieckiego kina.

Bestia to jedyny polski film z udziałem Poli Negri, który zachował się w całości do dzisiejszych czasów. Pozostałe wczesne filmy z jej udziałem uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej lub ocalały jedynie we fragmentach. Podczas inauguracji 19. Festiwalu Filmu Niemego, po raz pierwszy w Krakowie, zaprezentowana zostanie wersja zrekonstruowana cyfrowo przez Filmotekę Narodową, stworzona na bazie jedynej zachowanej kopii filmu zakupionej w 1921 roku przez amerykańskiego dystrybutora. Po seansie, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na lampkę wina.

 

Pokaz odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. Marii Konopnickiej 26).

 

Film prezentowany będzie z planszami w języku angielskim oraz polskimi napisami.

 

19. Festiwal Filmu Niemego odbędzie się w dniach od 6 do 9 grudnia pod hasłem Pola, Polonia, Polonica. W nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, tegoroczna edycja Festiwalu podąża śladem polskiej historii w kinie niemym, wybitnych twórców filmowych, którzy urodzili się na ziemiach polskich oraz pierwszej polskiej gwiazdy filmowej, niezrównanej Poli Negri.  

 

BILETY:

50 zł

40 zł (z karnetem na 19. Festiwal Filmu Niemego)

dostępne w kasach Kina Pod Baranami oraz online

 

 

O FILMIE:

BESTIA | THE POLISH DANCER

reż. Aleksander Hertz, Polska 1917, 63′

Tragiczna historia miłosnego trójkąta. Pola, dziewczyna z małego miasteczka, po kolejnej kłótni z rodzicami, postanawia uciec z domu. Upija więc i okrada swojego adoratora,  Dmitriego. Tak trafia do wielkiego miasta, gdzie początkowo szczęście zdaje się jej sprzyjać: zostaje znaną tancerką i poznaje bogatego przedsiębiorcę. Mężczyzna obiecuje Poli małżeństwo, dziewczyna nie wie jednak o nim wszystkiego. Nie wie też, że do miasta zawitał żądny zemsty Dmitri?

 

Film został odrestaurowany pod opieką Filmoteki Narodowej w 2017 roku przez studio Di Factory i ReKino Studios. Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

 

MUZYKA NA ŻYWO:

KROKE

Kroke to zespół, który święci triumfy na światowej scenie muzycznej od wielu lat. Początkowo był kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, a w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób zespół stworzył własny, unoszący się ponad granicami i formami styl występując na całym świecie z wybitnymi artystami od Petera Gabriela, Tomasza Stańko po Nigela Kennedy?ego.

W 2017 roku Kroke obchodziło 25-lecie swojej działalności artystycznej.  Z tej okazji ukazały się dwa albumy: Traveller i dwupłytowa kompilacja 25 The Best Of z najważniejszymi utworami z całego okresu działalności zespołu. Natomiast nakładem Świata Książki została wydana bogato ilustrowana książka ze zdjęciami archiwalnymi Kroke i rozmowami z artystami. Fani zespołu mogli ich również usłyszeć podczas szeregu wyjątkowych koncertów z gośćmi specjalnymi z całego świata, z którymi muzycy współpracowali na przestrzeni lat. Wśród nich znaleźli się Anna Maria Jopek, Zohar Fresco czy Tomasz Stańko.

Od początku istnienia ideą zespołu było ciągłe szukanie czegoś nowego, także w nas samych. Chcielibyśmy ? przyznają muzycy ? aby nasza muzyka była nazywana po prostu muzyką Kroke.

Uważam ich za fantastycznych, uduchowionych muzyków. To wspaniały zespół.
Peter Gabriel

To, co tak skutecznie pociąga mnie w muzyce Kroke, to ich duchowa rzeczywistość, to znaczy szczerość i autentyczność w tej muzyce. – Nigel Kennedy

 

Skład:

Tomasz Kukurba – altówka

Jerzy Bawoł – akordeon

Tomasz Lato – kontrabas

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS