Hania Rani i Dobrawa Czocher na żywo do filmu niemego „Kobieta znikąd” [22.FFN]

Fundacja dla Kina i Kino Pod Baranami zapraszają na muzyczno-filmową ucztę, w ramach 22. Festiwalu Filmu Niemego.

W piątek 3 grudnia, w sali Kina Kijów, wystąpią Hania Rani & Dobrawa Czocher – najmłodszy w historii wytwórni Deutsche Grammophon żeński duet kompozytorski związany z tą słynną marką. Artystki wykonają na żywo muzykę do niemego dramatu Kobieta znikąd w reżyserii Louisa Delluca, jednego z najwybitniejszych twórców francuskiego impresjonizmu filmowego.

Rozpoczynający się 2 grudnia 22. Festiwal Filmu Niemego to szczególne wydarzenie na festiwalowej mapie Polski, skupione na kinie sprzed epoki dźwiękowej. W programie Festiwalu tradycyjnie pojawiają się zarówno rozpoznawalne dzieła jak i mniej znane perełki, wyświetlane z muzyką na żywo w wykonaniu artystów z różnych stron świata, reprezentujących rozmaite gatunki muzyczne. W tym roku Festiwal odbędzie się pod hasłem Ekspresja.

Głównym punktem tegorocznego Festiwalu będzie występ odnoszącego szczególne sukcesy w świecie współczesnej muzyki klasycznej duetu Hania Rani & Dobrawa Czocher. Motywem przewodnim ich pierwszej wspólnej płyty Inner Symphonies, wydanej 15 października 2021 roku nakładem cenionego Deutsche Grammophon, jest nadzieja. W pandemicznym czasie Hania i Dobrawa wspierały się wzajemnie i motywowały zarówno jako przyjaciółki, jak i muzyczne partnerki. Praca nad Inner Symphonies zaczęła się od rozmów przez internet, po których nastąpiły osobiste spotkania, wymiany pomysłów i liczne improwizacje, które były podstawą do stworzenia ostatecznego kształtu albumu. W Inner Symphonies kontrastujące utwory współgrają ze sobą, tworząc unikalny, introspektywny świat dźwięków. Od powolnego, tajemniczego piękna Whale’s Song po zawrotny ruch Con Moto, którego niespokojną energię potęguje delikatna melodia, wyłaniająca się spośród motorycznych przebiegów partii fortepianu i wiolonczeli.

Hania Rani & Dobrawa Czocher wykonają na żywo muzykę do filmu Kobieta znikąd – arcydzieła Louisa Delluca, czołowego twórcy francuskiego impresjonizmu filmowego, a także dramaturga i krytyka filmowego.

Kobieta znikąd to film opowiadający o kobiecie powracającej do rodzinnego domu, który opuściła przed laty w poszukiwaniu szczęścia i miłości. Rozczarowana i rozgoryczona bohaterka ma świadomość iluzoryczności dawnych marzeń, które nie przyniosły jej prawdziwego spełnienia. Jej los może powtórzyć młoda kobieta, obecnie mieszkająca w tym samym miejscu, która zmaga się z podobnymi dylematami. W filmie Delluca szczęście jest ułudą, a marzenia szybko weryfikowane są przez rzeczywistość. Przepełniająca film atmosfera melancholii osiągnięta została za pomocą ekspresyjnej lecz nie przesadzonej gry aktorskiej (w roli głównej wystąpiła Eve Francis – muza i żona reżysera), retrospekcji, zbliżeń i onirycznych zdjęć.

Wydarzenie odbędzie się w Kinie Kijów (Al. Zygmunta Krasińskiego 34).

Współorganizatorem pokazu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

 

BILETY:
przedsprzedaż: 60 zł
Bilety dostępne w kasach Kina Pod Baranami i Kina Kijów oraz online: https://bit.ly/haniadobrawakobieta

O ARTYSTKACH:

Hania Rani & Dobrawa Czocher – instrumentalistki i kompozytorki – zaczęły tworzyć muzykę w bardzo młodym wieku, odkrywając łączącą je instynktowną artystyczną więź. Są teraz odnoszącymi sukcesy artystkami, ale ta szczególna więź pozostała niezmieniona. 26 maja 2021 roku Hania (fortepian) i Dobrawa (wiolonczela) podpisały kontrakt z prestiżową wytwórnią płytową Deutsche Grammophon. 15 października ukazał się ich pierwszy wspólny album Inner Symphonies. Słowo inner symbolizuje tu duchowość, intymność i prywatność, podczas gdy symphonies oznacza znacznie więcej, niż tylko formę muzyczną, to także symbol swoistej konstrukcji, potęgi i wielkości. To dla nas nowa przygoda – Hania Rani.

Hania Rani jest również nagradzaną autorką muzyki do filmów, m.in. do dokumentu xABo: Ksiądz Boniecki oraz dramatu Jak najdalej stąd w reżyserii Piotra Domalewskiego (Złote Lwy w Gdyni za najlepszą muzykę) i laureatką Fryderyka w kategorii ?Kompozytor Roku?.

hania-dobrawa.com


O FILMIE:

KOBIETA ZNIKĄD | LA FEMME DE NULLE PART
reż. Louis Delluc, Francja 1922, 66?

Okolice Genui. Pięćdziesięcioletnia kobieta, naznaczona życiem pełnym rozczarowań i żalu, wraca do miejsca, w którym mieszkała dwadzieścia lat wcześniej, by ożywić szczęśliwsze wspomnienia. Spotyka tam młodą żonę i matkę, która – podobnie jak ona przed laty – planuje odejść od swojej rodziny?

Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS