Festiwal Filmu Niemego gościnnie na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym

planszaDCP_EpicofEverest

(English)

Kino Pod Baranami oraz Fundacja Dla Kina zapraszają na specjalny pokaz filmu niemego z muzyką na żywo podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. The Epic of Everest (1924), wraz z towarzyszącą mu muzyką etno-folkowego zespołu Karpaty Magiczne stanowi zapowiedź 17. edycji Festiwalu Filmu Niemego, która odbędzie się w dniach 1-4 grudnia bieżącego roku.

Czerwcowy seans filmowo-muzyczny jest efektem współpracy Festiwalu Filmu Niemego i Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który od lat prezentuje oraz nagradza najciekawsze i najbardziej nowatorskie filmy dokumentalne z całego świata. Organizatorzy Festiwalu Filmu Niemego pragną pokazać, w jakich okolicznościach narodziło się kino dokumentalne.

epic-of-everest-1924-002-mountain-on-horizon-iris

Kamera filmowa od początków kinematografii towarzyszyła podróżnikom, odkrywcom i badaczom podczas ekspedycji w nieznane. The Epic of Everest opowiada o trzeciej w historii wyprawie na Dach Świata, w której udział wzięli jedni z najwybitniejszych himalaistów epoki, m.in. Andrew Irvine i George Mallory.

Film zostanie pokazany w wersji odrestaurowanej cyfrowo przez British Film Institute w Londynie – z polskimi i angielskimi napisami.

Muzykę na żywo do filmu zaprezentuje zespół Karpaty Magiczne, który – poprzez oryginalne brzmienia niezwykłych instrumentów – próbuje sięgać do serca najstarszych tradycji muzycznych. Muzycy wystąpią w składzie: Anna Nacher (głos, tampury, elektronika), Marek Styczyński (tradycyjne i nowe instrumenty dęte, syntezator Mooga, instrumenty perkusyjne, modyfikowane cymbały santoor), Jan Kubek (tabla i inne instrumenty perkusyjne) oraz Dawid Adrjanczyk (elektryczne organy).

_MG_3996

Poprzedni seans filmu The Epic of Everest z muzyką Karpat Magicznych okazał się przebojem 15. Festiwalu Filmu Niemego (w 2014 r.).


BILETY:
35 PLN (w przedsprzedaży do 26.05)
40 PLN (od 27.05)
20 PLN (z karnetem/akredytacją 56. KFF)

Bilety do nabycia online, w kasie Kina Pod Baranami (od 15.05) oraz w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (od 29.05).

 

O FILMIE:

THE EPIC OF EVEREST

| THE EPIC OF EVEREST: THE OFFICIAL RECORD OF MALLORY AND IRVINE?S 1924 EXPEDITION

reż. John Noel, Wielka Brytania 1924, 87?

Film odrestaurowany przez British Film Institute w Londynie. 

epic-ice-field-blue-tone-2

Choć pierwsi ludzie stanęli na Dachu Świata w 1953 roku, już w latach dwudziestych XX wieku Mount Everest rozpalał ambicje i przyciągał śmiałków. W 1924 roku wyruszyła w góry trzecia w historii ekspedycja. W jej skład weszli najwybitniejsi himalaiści epoki, m.in. Andrew Irvine i George Mallory. John Noel, odpowiedzialny za dokumentację wyprawy, pracował z kamerą w ekstremalnych warunkach, jednak udało mu się zarejestrować zapierające dech w piersiach obrazy. Film zawiera także najwcześniejsze uwiecznione na taśmie filmowej sceny z życia mieszkańców Tybetu.

 

O ZESPOLE:

_MG_3878

KARPATY MAGICZNE – zainicjowany w 1998 roku projekt multiinstumentalisty Marka Styczyńskiego i wokalistki Anny Nacher, byłych członków legendarnej formacji Atman. W swojej twórczości łączą elektronikę z tradycyjnymi instrumentami i motywami muzycznymi z całego świata. Tę dźwiękową mozaikę sami nazywają etno-folk deathcore. Zespół skupia wokół siebie grono zaprzyjaźnionych muzyków, którzy włączają się we wspólne przedsięwzięcia.

 

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS