Demonstracya żywych fotografij za pomocą Kinematografu

planszadcp_120latkina

Demonstracya żywych fotografij za pomocą Kinematografu – 120 lat później
poniedziałek, 21 listopada 2016, godz. 19.00
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

120 lat temu, w rok po pierwszej światowej prezentacji Kinematografu Lumiere’ów w Paryżu, odbył się w Krakowie pierwszy pokaz filmowy na ziemiach polskich. Wydarzenie to miało miejsce 14 listopada 1896 roku w ówczesnym Teatrze Miejskim, czyli w dzisiejszym Teatrze im. J. Słowackiego.


Z tej okazji, 21 listopada odbędzie się uroczysty wieczór celebrujący to wydarzenie, dokładnie w tym samym miejscu.

W programie znajdzie się sprowadzony z Instytutu Lumiere w Lyonie kilkuminutowy zestaw filmów Braci Lumiere, między innymi tych, od których rozpoczęła się historia kina na ziemiach polskich.

Widzowie będą mogli również zobaczyć zestaw dokumentalnych filmów z początku XX wieku, prezentujących urodę dawnego Krakowa. Obu pokazom towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Adriana Konarskiego.

Zwieńczeniem wieczoru będzie pokaz cyfrowo odrestaurowanego, fabularnego filmu niemego Ludzie bez jutra w reżyserii Aleksandra Hertza. Do niedawna uważany za zaginiony, jest ostatnią polską produkcją, w której wystąpiła ówczesna gwiazda teatru i filmu Halina Bruczówna przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. To intrygujący dramat, którego akcja rozgrywa się w teatrze. Muzykę na żywo do filmu wykona trio Szamburski/Zakrocki/Wypych.

W dniu wydarzenia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego będzie można zobaczyć także wystawę multimedialną poświęconą filmowi Ludzie bez jutra. Wystawa prezentuje ciekawostki dotyczące historii jego powstania, ekipę filmową, plenery warszawskie, kadry z filmu, a także zdigitializowane szklane negatywy, które stanowią wyjątkową kolekcję w zbiorach Filmoteki Narodowej.

demo

PROGRAM:

BRACIA LUMIERE – zestaw filmów
reż. Auguste Lumiere, Louis Lumiere, Francja 1895, 8′ (C) Institut Lumiere
Muzyka na żywo: Adrian Konarski

Kilkuminutowy zestaw filmów autorstwa braci Lumiere, odrestaurowanych cyfrowo w 2015 roku przez Institut Lumiere w Lyonie. W programie m.in. najsłynniejsze filmy w historii kinematografii: Wjazd pociągu na stację w La Ciotat czy Wyjście robotników z fabryki.

FILMOWE OBRAZY STAREGO KRAKOWA – zestaw filmów
Polska 1913-1929, 36′ 
Muzyka na żywo: Adrian Konarski
obrazy
Pionierzy polskiego filmu dokumentalnego uwiecznili na taśmie filmowej zarówno ważne wydarzenia, takie jak procesję Bożego Ciała, jak i codzienność królewskiego miasta. Widzowie będą spacerować po plantach z początku XX wieku, pojadą pierwszym tramwajem, dadzą się ponieść magii krakowskiej księżycowej nocy.

LUDZIE BEZ JUTRA
reż. Aleksander Hertz, Polska 1919, 80′ 
Muzyka na żywo: Szamburski/Zakrocki/Wypych
ludziee
Tragiczna historia pewnego skandalicznego romansu w środowisku teatralnym. Sensacyjna fabuła filmu jest inspirowana autentyczną historią nieszczęśliwej miłości aktorki i rosyjskiego oficera.

Projekt Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu Kultura i dziedzictwo kulturowe Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

O MUZYKACH:
Adrian Konarski
ak
Pianista, kompozytor muzyki filmowej, teatralnej i estradowej. Jego muzyka ma rozpoznawalny, melodyjny styl.

Szamburski/Zakrocki/Wypych
szazawy
Paweł Szamburski – klarnety, mandolina, loop station, głos
Patryk Zakrocki – mbira, skrzypce, loop station, moog
Sebastian Wypych – kontrabas

Filmy prezentowane będą w wersji z polskimi i angielskimi napisami.
| The films will be presented with Polish and English subtitles

BILETY:
obszar cenowy A: 35 zł
obszar cenowy B: 30 zł
obszar cenowy C: 25 zł

Informacje i rezerwacje: 12 424 45 25, 12 424 45 28.

Bilety dostępne w kasie Teatru J. Słowackiego oraz online: TUTAJ


loga_120

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS