18. FFN – inauguracja: „Człowiek otwartych przestrzeni” & KSIĘŻYC


18. Festiwal Filmu Niemego
zainauguruje pokaz filmu niemego
CZŁOWIEK OTWARTYCH PRZESTRZENI (1920)
z muzyką na żywo: KSIĘŻYC & Paweł Romańczuk

7 grudnia 2017, godz. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha


Zapraszamy na uroczyste otwarcie 18. Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie – niezwykłego święta kina i muzyki!

Na ekranie – CZŁOWIEK OTWARTYCH PRZESTRZENI – morski poemat filmowy jednego z mistrzów francuskiego impresjonizmu filmowego Marcela L’Herbiera. Poruszająca historia odwiecznego konfliktu między ojcem i synem, zrealizowana na podstawie filozoficznego opowiadania ?Dramat nad morzem? autorstwa Honoriusza Balzaka. Za pomocą wysmakowanych zdjęć i rytmicznego montażu, wcielającego w życie ideę ?muzyki wizualnej?, reżyser oddaje zarówno złożoność ludzkich przeżyć, jak i przewrotność natury otaczającej człowieka.

Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu reaktywowanego niedawno, kultowego avant-folkowego polskiego zespołu KSIĘŻYC, który wystąpi w towarzystwie multiinstrumentalisty, kompozytora i założyciela wrocławskiej grupy Małe Instrumenty, PAWŁA ROMAŃCZUKA.


Pokaz odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA (ul. Marii Konopnickiej 26).


CZŁOWIEK OTWARTYCH PRZESTRZENI
| MAN OF THE SEA | L’HOMME DU LARGE
(Marcel L’Herbier, FR 1920, 86′)
Ogarnięty niechęcią do ludzi i życia na lądzie, zatwardziały bretoński rybak Nolff zbudował dom na szczycie klifu. Poświęcił całe swoje życie łowieniu ryb, swojej ukochanej żonie i dwójce dzieci: pracowitej Djennie i synowi Michelowi, którego chce wychować na rybaka. Niestety, Michel dorasta i wpada w złe towarzystwo, samolubnie wykorzystując ślepą miłość swojego ojca. Chłopak nienawidzi morza i szybko zanurza się w świecie doczesnych przyjemności, spędzając całe dnie w tawernach ze swoim podłym kompanem. Nie wzruszają go nawet wieści o ciężko chorej, umierającej matce. Rozczarowany i wściekły Nolff decyduje, że wymierzy synowi sprawiedliwość.

KSIĘŻYC
Historia grupy sięga 1990 roku. Trzy dziewczyny, których wspólną pasją było: piękno, harmonia i śpiew postanowiły przyjąć nazwę Księżyc. Ich kompozycje stronią od rozwiązań obliczonych na szybki efekt. W zasadzie bazują na prostych motywach różnorodnych instrumentów klawiszowych i dętych. Te motywy są obsesyjnie powtarzane, tak, że początkowo subtelne, wręcz eteryczne, z czasem obnażają czający się w nich niepokojący nerw. Od 1996 roku zespół milczał, ale charakterystyczne, inspirowane minimalizmem, słowiańskim folklorem i psychodelią eksperymentalne brzmienie, w którym spotykają się głos, taśmy i instrumenty akustyczne zapewniło mu status zjawiska kultowego. Jedyny album zespołu, ?Księżyc? (1996) został w 2013 roku wydany na winylu w limitowanej liczbie 500 egzemplarzy nakładem brytyjskiego Penultimate Press.
Zespół po raz pierwszy ponownie wystąpił na żywo w nowym składzie podczas festiwalu Unsound w 2014 roku. W październiku tego roku, na deskach Teatru Słowackiego, zainaugurował krakowską edycję tegoż samego festiwalu. Towarzyszyli im: ukraińska wokalistka i kompozytorka Svitlana Nianio oraz PAWEŁ ROMAŃCZUK z Małych Instrumentów, którego również zobaczymy na scenie podczas pokazu otwarcia 18. Festiwalu Filmu Niemego.


18. Festiwal Filmu Niemego odbędzie się w dn. 7-10 grudnia 2017.


ORGANIZATORZY:
Kino Pod Baranami
Fundacja Dla Kina

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS