Shiraz [1928]

Shiraz [1928]

Shiraz: A Romance Of India

Reżyseria: Franz Osten
Czas trwania: 116'

Porywająca historia inspirowana słynnym pomnikiem ponadczasowej miłości: indyjskim Taj Mahalem. Film opowiada na nowo historię Mumtaz Mahal, siedemnastowiecznej cesarzowej, której śmierć tak zdruzgotała cesarza, że zlecił budowę słynnego, śnieżnobiałego pomnika w Agrze.

Przyszła cesarzowa, jako mała dziewczynka zostaje uratowana z rąk bandytów przez rodzinę prostych rzemieślników. Nieświadomi arystokratycznego pochodzenia dziecka, nadają jej nowe imię Selima i wychowują jako młodszą siostrę swojego syna, Shiraza. Dorastając, chłopak (Himansu Rai) szaleńczo zakochuje w swojej towarzyszce dziecięcych zabaw (Enakshi Rama Rau). Gdy ta zostaje porwana i sprzedana do haremu cesarza Shah Jehan (Charu Roy), Shiraz ryzykuje życiem, by ponownie ją zobaczyć.

Shiraz to olśniewająca i imponująca rozmachem superprodukcja, w której realizacji wzięły udział tysiące statystów oraz niekończące się korowody koni, wielbłądów i słoni. Wspaniałe, autentyczne plenery, sprawiają, że widz wręcz dosłownie przenosi się do Indii z XVII wieku. Wszystko to za sprawą bogatych maharadżów, którzy zezwolili ekipie filmowej na realizację zdjęć w swoich rezydencjach oraz na wykorzystanie autentycznych zabytkowych kostiumów i bezcennej biżuterii. Choć film w całości był zrealizowany w Indiach, a jego główną siłą napędową był producent i odtwórca głównej roli Himansu Rai, reżyserią filmu zajął się Niemiec Franz Osten, który zrealizował jeszcze dwa filmy o pokrewnej tematyce: Światło Azji (1925) oraz Gra w kości (1929).

Shiraz został odrestaurowany przez BFI National Archive.

Muzyka: Anoushka Shankar

Anoushka Shankar – urodzona w Londynie kompozytorka i instrumentalistka, wirtuozka gry na sitarze, współpracująca z takimi artystami jak Philip Glass, Sting, Joshua Bell, Mścisław Rostropowicz i Norah Jones (która jest jej przyrodnią siostrą). Gry na tradycyjnym, indyjskim instrumencie – jakim jest sitar – uczyła się od 8. roku życia pod okiem ojca, Raviego Shankara. Od 2011 roku nagrywa dla Deutsche Grammophon. Dotyczas przygotowała z wytwórnią pięć albumów: Traveller (2011), Traces of You (2013), Home (2015), Land of Gold (2016), Reflections (2019).

Film z planszami w języku angielskim, z polskimi napisami.

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS