Opium [1919]

Opium [1919]

Opium

Reżyseria: Robert Reinert
Czas trwania: 92'

Angielski lekarz wyrusza do Chin, aby zbadać skutki działania opium. Zwiedzając palarnię narkotyku, uwalnia ze szponów właściciela przybytku młodą kobietę, sprowadzając na siebie niebezpieczeństwo. Dalsze losy zaprowadzą go m.in. do egzotycznych Indii. 

Opium wyróżnia się nietypowymi jak na owe czasy zdjęciami, w których operator Helmar Lerski – na długo przez Orsonem Wellesem i Greggiem Tolandem – wykorzystał głębię ostrości. Kolorowane kadry, ich barwy oraz tony o konkretnym znaczeniu, zuchwałe obrazy, narkotyczne wizje, w których ukazują się elfy i nimfy, wzmacniają psychodeliczny klimat filmu.

W filmie wystąpili m.in. Conrad Veidt i Werner Krauss, odtwórcy głównych ról w późniejszym Gabinecie doktora Caligari, którzy w epoce kina niemego zagrali razem w aż 15 filmach. Twórca Opium, Robert Reinert jest dziś prawie w ogóle nie znany, choć w latach 1915-1925 wyreżyserował ponad 30 filmów. Żadne z jego dzieł nie zostało wspomniane w kluczowych opracowaniach tego okresu autorstwa Lotte Eisner i Siegfrieda Kracauera.

Aby zapobiec niepokojom w zrujnowanych wojną Niemczech, pod koniec I wojny światowej zniesiono cenzurę obowiązującą od początku konfliktu. Wytwórnie filmowe skorzystały z tej nowej swobody, tworząc liczne „filmy edukacyjne” (Aufklarungsfilme), ukrywające sensacyjne tematy pod pozorem zaangażowania w sprawy społeczne. Do tej grupy zaliczane jest m.in. Opium, w którym używki, przemoc i niewierność wkraczają w życie lekarza starającego się wykorzystać medyczne zalety narkotyku.

Opium to uniwersalna i aktualna opowieść o pokusie ucieczki w świat psychodelików czy narkotyków, która pojawia się, gdy rzeczywistość staje się zbyt trudna do udźwignięcia. 

Okaleczony przez ówczesną cenzurę film został pieczołowicie zrekonstruowany przez Filmmuseum München i Filmmuseum Düsseldorf. 

Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami. 

Partnerem pokazu jest Goethe-Institut w Krakowie.

designed by teslathemes & MODIFIED BY JS